| eni a întrebat:

Poate afecta sanatatea laptopul daca tii mai mult timp1-2ore pe picioare, si nu pe birou, ma refer cand stai in fotoliu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RooN a răspuns:

Ai raspunsul aici:)
http://www.csid.ro/health/de-ce-sa-nu-iti-tii-laptopul-pe-genunchi-4773630/
Sper ca am fost de folos;)

4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Specialistii recomanda sa nu iti tii calculatorul pe genunchi, ci pe birou, intrucat caldura prea mare poate da nastere unei forme speciale de dermatita. Asta a patit si un barbat din Marea Britanie care s-a prezentat la medic din cauza unor leziuni pigmentate aparute pe coapse. Specialistii au stabilit ca vina o poarta laptopul pe care acesta il folosea de cateva ori pe zi, pe genunchi.

Comparand cu alte cazuri cunoscute, medicii au recunoscut dermatita de incalzire, o patologie clasica ce se naste dupa un contact repetat cu o sursa de caldura de peste 40°C.

| anss23 a răspuns:

Pai nu se mai aeriseste si cred ca poate sa ia foc

| xibalba a răspuns:

Pai in manualele laptopurilor scrie de obicei sa fie tinute pe suprafete tari, cum sunt mesele. Dar eu il tin destul de des pe genunchi. Ideea e sa nu ii acoperi ventilatorul. Are o aerisire prin care iese/intra aerul pe partea dorsala si nu trebuie acoperita cu nimic, deci ai grija ca atunci cand il tii pe genunchi sa il tii astfel incat partea aia sa fie "in aer", deci nu pe piciorul tau.

| Zambet a răspuns:

Radiatiile din laptop sunt f puternice si pot da nastere unei grave boli numite cancer. Dar asta se intampla rar.