| AnonimMareMareMare a întrebat:

Poate afecta spatele statul jos pe scaun prea mult? Daca da, cum se reface spatele? Am dureri de spate foarte mari si cred ca din cauza ca stateam jos pe scaun 10h+ pe zi, ajungeam si la 13-14 sau mai mult chiar.
Cum ma pot reface?
Ma doare spatele ingrozitor mai ales cand ma intind in pat, 20 de secunde imi taie respiratia, apoi imi revin. Daca ma aplec 10-20 de secunde sa dau cu matura sau ceva, cand ma ridic tot asa, mor de spate iar daca merg pe strada mai mult timp, ma doare spatele.
Cum ma pot reface? Nefacand efort si nemaistand jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport sau yoga.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Violleta2022):

Păi eu daca alerg, merg, pun presiune pe mine incepe sa ma doara spatele de mor..am niste gantere acasa cu care mai faceam inainte, dar mi e frica sa mai fac cu ele..sau si abdomene/flotari, tot mi e frica pentru ca poate pun presiune pe spate

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Poate ai probleme cu rinichii si nu stii.
La un medic ai fost?

| AnonimMareMareMare explică (pentru Violleta2022):

Nu, dar o sa ma duc curand. Partea naspa e ca nu doar in zona lombara ma doare, doar ca acolo doare cel mai rau.

| gemeni6226 a răspuns:

Trebuie sa t-i se maseze spatele zilnic de un masseur priceput(o ora)Da asta costa daca nu ai bani exista scaune de masaj la hypermarketuri gen auchan sau mall uri. Fara masaj nu e cum.Iar alta data daca ai de stat mult pe scaun ridica-te din 30 in 30 de minute si fa zece minute pauza eu asa fac si nu am nimic.Mai exista si suporturi pentru spate ar fi bine sa cumperi cand mai ai de stat jos, iar in afara de statul prea mult pe scaun pot sa-ti fie afectati rinichii fa un control la medic in acest sens. Uite aici un suport pe care sa sezi https://www.backmed.ro/......ckmed.html eu mereu am o perna sub mine si in spatele meu.

| Dalmore a răspuns:

Da, normal, eu am probleme cu coloana din cauza asta, mergi la ortoped și o să te ghideze el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fizioterapie, kinetoterapie, si exercitii de intindere, gasesti pe Youtube tot, poti sa mergi la kineto sau fizio in orasul tau.

| Dandinelle a răspuns:

In general daca ai probleme cu partea de jos, zona lombara, trebuie sa ai grija cum te ridici, cum te misti, si cum ridici lucruri. Mergi la un medic ortoped si incearca sa primesti fizioterapie, pentru ca ajuta foarte mult.
Daca durerile sunt suportabile, si n-ai nevoie de calmante pentru a te misca: uite aici ai cateva exercitii stand la birou http://www.ziare.com/......ou-1136300
In general pe langa asta e bine sa te misti si dupa ce termini treaba la birou, adica sport macar de doua ori pe saptamana. Din pacate trebuie sa faci efort uneori pentru a-ti ajuta corpul.