| Celcestietot a întrebat:

Poate calculatorul/telefonul/televizorul, în general privitul la displayuri mai mult de exemplu de 5 ore pe zi sa te lase orb sau să-ți crească hipertensiunea ochiului(nu știu dacă m-am exprimat corect, mă refer la tensiune in general a ochiului)? Va rog să raspundeți totuși dacă știți despre ce este vorba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu pune televizorul in aceeasi oala cu telefonul. Telefoanele sunt nasoale ca fortezi mult ochiul fiind displayul foarte mic. Hipertensiune - tensiune mare, deci nu "creste hipertensiunea" ci ajungi sa suferi de asa ceva. In cazul de fata, discutam de tensiune intraoculara. Eu am probleme cu ochii de mic, operat de strabism la unul. Port ochelari, am avut perioade in care am stat lipit de TV si calculator mult peste 5 ore pe zi, si azi stau mult la calculator, probabil in medie 8-9 ore pe zi. Am 38 de ani si nu am orbit inca. Nici nu am dioptrii de genul 5+ la ochelari (inca). Ideea e sa incerci sa iei PAUZE in timpul sesiunilor de TV/calculator si sa eviti pe cit posibil telefonul ca modalitate de media consumption/gaming. Depinde acum si ce varsta ai, dar mai ales daca esti in crestere incearca sa eviti cit mai mult telefonul. Si la restul cu cit mai putin, cu atit mai bine. Cu cit se poate sa fie ecranul mai mare, foloseste device-ul respectiv.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Exact cum a zis Gabi, telefonul e mai periculos decat ecranele mari.
(In plus, internetul wi-fi @telefon e mai periculos decat cel cu fir.)

Dar asta nu inseamna ca e indicat sa te benoclezi 6+ ore pe zi la un ecran de 43 inch sau mai mare.

Iar in cazul ecranelor mari, conteaza rezolutia si distanta de la care privesti.

Rezolutia trebuie sa fie cat mai mare (un ecran de 24 inch cu rezolutie 2K -2560x1440 e mai bland cu ochii decat unul FullHD -1920x1080),
textul trebuie sa fie redat cu un font cu marime optima, pentru a nu forta ochii,
iar distanta de la care privesti trebuie sa fie potrivita
(60 cm pentru un monitor de 24 inch, circa 3m pentru un ecran de 43+ inch).

| RAY a răspuns (pentru NLS):

De ce mi-ai dat eronat? este o carte foarte populara si care a ajutat multe persoane, cartea a fost in top, este o carte care ajuta cu exemplu, sfaturi, pe mine m-a ajutat

NLS a evaluat răspunsul tău Https://de.scribd.com/document/329791990... ca fiind nefolositor şi eronat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Legat de WiFi nu as merge atit de departe. Nu dai drumul la WiFi, Bluetooth, NFC, date, GPS, si apoi stai cu telefonul ala bagat in sin. Oricum ai semnal WiFi in casa destul de la vecini, chiar daca tu nu ai nici un router... Legat de distanta de la care privesti, imi aduc aminte din vremuri de demult ca era ceva de genul diagonala x 3.5 - cel putin in cazul televizoarelor, la monitoare nu prea se aplica ca nu ai fizic cum.