| Alcyone a întrebat:

Poate fi tratata fluroza cu bicarbonat de sodiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| EmaS a răspuns:

In cazul Dvs va recomand in primul rand efectuarea unui detartraj in cadrul caruia se realizeaza evidentierea placii bacteriene, curatirea dintilor urmata de un periaj profesional.In final se realizeaza o operatiune numita air flow care face o curatire superficiala si amanuntita a dintilor cu ajutorul unui praf (bicarbonat de sodiu). Metodele descrise mai sus intra in categoria metodelor "naturale" de albire a dintilor. In cazul in care pacientul doreste o albire in structura dintelui se poate continua cu metode chimice de actiune asupra structurii dintilor. Aceste metode sunt de mai multe tipuri si anume: metode ce se realizeaza in cabinet, acasa sau mixte. Metodele din cabinet sunt cele mai rapide si au rezultate imediate. Aceste metode sunt si ele de mai multe tipuri, in functie de concentratia gelului ce se aplica pe dinte si in functie de timpul in care aceste substante actioneaza. In cabinetul propriu din Bucuresti recomand si efectuez doar albire cu laser in care gelul de concentratie 10% se activeaza cu ajutorul laserului si sta pe suprafata dentara maxim 5 minute, diminuand pana la minim posibilele hipersensibilizari post-tratament. Pentru mai multe informatii puteti accesa http://www.biolase.com/ la sectiunea LaserSmile http://www.biolase.com/lasersmile/indications4use.php In cazul in care doriti alte informatii va rog accesati siteul www.welldental.ro. Va multumesc, Dr. Razvan PELEA