| NowForYou000 a întrebat:

Poate fumatul cauza un atac de panică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Dacă nu ai mai fumat de mult timp când o să te reapuci o să tușești puțin câteva zile până o să te obișnuiești la loc.
E posibilă si opțiunea care ți-a spus-o acel "cineva". desigur că o să mai poti fuma din nou fără nici-o problemă, dacă tot așa o să te simți mergi la medicul de familie și fa o vizita, poate ai ceva ce nu este în regulă, el îți va da cel mai bun sfat!
Off of țigările astea. laughing eu încerc să ma opresc și tu vrei să reincepi worried

Ai grijă, sănătate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, mai ales daca te ineci si te sperii, nestiind de ce nu mai porti respira.

| NowForYou000 explică (pentru Violleta2022):

Ah, nu, nu mă înec, de respirat, respir normal. Cand aprind o țigară, simt cam următoarele simptome : parca de la primul fum simt ca imi pierd conștiința, apoi imi da o stare de leșin, parca pierd contactul cu realitatea. Mă simt exact ca si cum aș fuma iarba spre exemplu. E ceva grav sau e doar in capul meu cum imi spun toti prietenii? Să fie vreo problema in creier? Sau sa fie doar o simpla lipsa de calciu, fier etc?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NowForYou000):

Nu-i normal ce simti, probabil ai insuficienta respiratorie si risti intr-adevar sa lesini.
Pare a fii grav!
In ce priveste lipsa de calciu, aia se manifesta diferit nu cu stari de lesin doar cand fumezi. Ce ti se intampla tie este legat direct de fumat si plamanii tai.
Mergi la medic si fa-ti niste analize la plamani.

| Dana1999 a răspuns:

Da.

| NowForYou000 explică (pentru Dana1999):

Poți argumenta te rog și de ce?

| Dana1999 a răspuns (pentru NowForYou000):

Creste tensiunea

| Reghqen a răspuns:

Mie mi se întămpla des la început când fumam una după alta, sau când fumam prea repede. Dar nu atac de panică, simteam că îmi bubuie capul, nu știu dacă la asta te referi.
Apoi cu timpul m-am obișnuit și acum mi se întămpla foarte rar.

| NowForYou000 explică (pentru Reghqen):

Da, stiu cum zici, și eu aveam dureri de cap uneori cand fumam după mult timp. Problema la mine e alta, cand am fumat ultima țigară acum 2 luni, mă simțeam de parca fumam droguri, gen marijuana. Parca de la primul fum, simteam ca imi da cu leșin, ca pierd contactul cu realitatea. Sti cumva de ce? M-ar ajuta mult raspunsurile voastre.

| Reghqen a răspuns (pentru NowForYou000):

Am înțeles, îți las mai jos câteva motive, și câteva soluții :
- fumezi prea repede – fumează mai liniștit, mai lent
- țigările sunt prea tari
- fumează țigări mai slabe, cu putin mai slabe față de alea pe care le ai acum, până te obișnuiești cu alea apoi poți să îți cumperi iar țigările tale care le ai avut până acum 2 luni.
- dacă ești la început cu fumatul, nu fuma prea multe țigări, începe cu 2/3 la zii și cu zilele ce urmesc poți începe cu mai multe.
- posibil să ai o problema la plămâni, iar atunci când fumezi
corpul reacționează ca autoapărare și îți da un semn că trebuie să te oprești deoarece ceva nu este în regula.
Mergi la medicul de familie pentru siguranță
- ai putea să alergi câteva săptămâni, când alergi corpul elimina multe prostii din corp, și ajută și plămânii să funcționeze mai bine iar cu timpul o să te simți mai bine.
- bea multa apă.

| NowForYou000 explică (pentru Reghqen):

Nu fumam prea repede, adică nu ma grăbeam sa trag fumul prea repede. Iar de tigari, chiar și ultima oară am fumat ce fumam de obicei, pallmall. Acum ce vreau eu sa te mai intreb e : dacă timp de două luni nu am mai fumat deloc, iar acum cand o sa ma apuc din nou, cum o sa ma simt? Si inca ceva... cineva mi-a mai spus că m-am simțit așa pentru că nu am suficient oxigen in creier, să fie adevarat? O sa mai pot fuma din nou fara nicio problemă? Pentru ca simt o intensă dorință de a fuma.

| Reghqen a răspuns (pentru NowForYou000):

Dacă nu ai mai fumat de mult timp când o să te reapuci o să tușești puțin câteva zile până o să te obișnuiești la loc.
E posibilă si opțiunea care ți-a spus-o acel "cineva". desigur că o să mai poti fuma din nou fără nici-o problemă, dacă tot așa o să te simți mergi la medicul de familie și fa o vizita, poate ai ceva ce nu este în regulă, el îți va da cel mai bun sfat!
Off of țigările astea. laughing eu încerc să ma opresc și tu vrei să reincepi worried

Ai grijă, sănătate!

| Cosminbooosssu a răspuns:

Doar dacă ai probleme cu inima