| numesiprenume0 a întrebat:

Poate să îmi folosească cineva cardul de sănătate pentru mine? De exemplu o persoana să meargă cu cardul meu de sănătate pentru a lua o trimitere de la medic? Este permis așa ceva, daca eu nu sunt prezent? Daca nu este permis însă s-au întâmplat, ce pot face și cum pot dovedi că nu am fost eu? As dori mai multe despre utilizarea cardului, cum și când se folosește. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca trimiterea e tot pentru tine da poate merge...

| Catrice a răspuns:

Da,am făcut asta de multe ori și încă o fac uneori laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal, nu!
Poate doar pentru rude apropiate cand medicul cunoste atat pacinetul, cat si cel care urmeaza sa foloseasca cardul
De obicei pentru parinti.Eu am folosit cardul nepotului, tot pentru el.
Unde s-a folosit cardul tau? la medicul de familie(ar trebui sa te cunoasca), cel curant, sau la farmacie?
Procededura ar fi urmatoarea; odata primit cardul mergi la medicul de familie sa ti-l activeze.In momentul in care apare o problema de sanatatte mergi la medicul de familie, dai cardul car va introduce PIN-ul stabilit anterior si pe care va trebui ds il tii minte(DE OBICEI anul nasterii) acolo fie medicul iti da o reteta, la farmacie va trebui sa prezinti din nou cardul daca reteta e compesata, fie te trimite la specialist unde trebuie din nou cardul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, se poate, deoarece pinul cardului este anul nasterii. Normal, medicul de familie ar trebui sa-si cunosca persoanele inscrise la el. De la un medic specialist nu poate lua trimitere sau face consultatie cu cardul tau, deoarece trebuie trimitere de la medicul de familie.
De regula parintii pot lua trimitere pentru copiii lor.
Nu poti dovedi ca nu ai fost tu. Doar daca in fisa ta electronica este trecuta o boala pe care tu nu o ai. Asta doar cu sprijinul medicului de familie.