| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa imi revina vederea daca iau o pauza de la laptop.Adica vederea in ceata, usturimea ochilor, durerile de cap pot fi doar ca am stat pe laptop zi si noapte? Daca iau o pauza lunga pot vedea din nou bine de la departare? Sau nu o sa mai trebuiasca sa apropii mai mult ca de obicei telefonul de fata? Sau o sa ramana permanent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te duci la un control oftalmologic si daca ai miopie nu se mai rezolva decat cu ochelari

| anonimg a răspuns:

Prima dată încearcă cu o pauză de 2 săptămâni.
Si numai după aceste două săptămâni poti sa iti dai singur seama dacă vederea va reveni la normal sau va trebui să porti ochelari.
In aceste două săptămâni nu mai deschizi laptopul si la telefon te uiti doar ca să vezi cât este ora si pentru apeluri.

| Iunix a răspuns:

Dacă vrei să nu mai ai astfel de probleme îți recomand să dai luminozitatea ecranului la minim, la orice, la tv, la laptop, la telefon, la tot. Mai de mult, acum vreo 3 ani și pe mine mă dureau ochii și era îngrozitor, nu puteam nici să dorm. Ce am făcut? am stat departe de orice ecran și cum nu puteam să-mi odihnesc ochii deoarece mă dureau, ieșeam pe afară. După o zi sau două mi-a trecut. După aceea am dat luminozitatea laptopului la minim, la început ți se va părea aiurea, prea întunecat dar îți garantez că după maxim o zi te vei obișnuii și e mult mai bine așa din toate punctele de vedere. Te ține mai mult bateria și nu te mai dor ochii. Acum oricât aș sta pe laptop sau telefon nu mai mă dor ochii. Acum, ca să scapi de probleme du-te la farmacie și spune-i farmacistei ce probleme ai cu ochii. Dacă nu vrei să te duci la farmacie sau la medic atunci stai departe de orice ecran până nu mai ai probleme și poți să mănânci morcovi, conțin vitamina A, aceasta fiind foarte bună pentru ochi și piele.

| Emima27 a răspuns:

Daca spui ca nu vezi bine la departare si ca trebuie sa apropii mult telefonul ar insemna ca ai miopie si strabism/hipermetropie. Daca nu iti trece intr-o saptamana sau mai mult dupa o pauza de la orice electronice, ar fi bine sa te duci la un control.

| Monicass1 a răspuns:

Din păcate nu, te vei obișnui să vezi așa încât nu vei face deosebirea dintre vedere buna si proasta. Din ce zici tu, ai strabism miopic, iar asta necesita ochelari cu tratament UV. Te-ar costa în jur de 200lei. Îți zic pentru că asta am pățit eu, insa eu nu am stat să iau o pauză de la pc/telefon/tv, cum am simțit că se înrăutățește, m. Am dus la control. Fă asta si vei afla, insa nu sta, ochii sunt cele mai sensibile organe.

| anonim_4396 explică (pentru Monicass1):

Strabism? Sincer cand ii am obosit imi vine sa ii dau in toate partile, ideea e ca amandoi se duc in aceeasi parte. si uneori cand ma uit drept mi se pare ca ochii sunt intr-o parte.Dar nimeni nu mi-a spus ca am ceva la ochi.

| Monicass1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este neapărat că ochii tai să fie in alte direcții la strabism, doar ca asa se numește defectul de vedere din cauza faptului cum vezi tu, daca ai ochii încrucișati nu inseamna ca ai strabism