| Bee_6391 a întrebat:

Poate sa-mi spuna cineva ce este mai exact stafilococul c+? sau orice informatie utila despre acesta. Multumesc happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndraAlee a răspuns:

Este un gen de bacterii gram-pozitive. La microscop apar ca celule rotunde (coci), grupate similar boabelor într-un ciorchine.

Genul Staphylococcus include la ora actuală (2006) 31 de specii - denumite generic "stafilococi". Majoritatea sunt nepatogene şi fac parte din microbiota indigenă, colonizînd pielea şi mucoasele oamenilor şi altor organisme. O parte pot fi întâlnite şi în flora microbiană prezentă în sol.
Stafilococii patogeni pot cauza o mare varietate de boli la animale şi oameni, prin secreţia de toxine sau prin înmulţirea rapidă şi invadarea ţesuturilor.

Stafilococii patogeni dispun de o serie de factori de virulenţă: leucocidina, hemolizina, diferite toxine, coagulaza - o adezină specifică importantă în procesul infecţios şi altele.În ultimii ani s-a observat implicarea în infecţii la oameni.
Funda?