| celmaitarenume a întrebat:

Port ochelari de 2 luni si in ultimul timp am observat ca nu vad cu ochiul drept la fel de bine cum vad cu stangul. Cel mai probabil am dioptria mai mica decat ar trebui. Pot păți ceva daca port dioptria mai mica decat mi-ar trebui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic.

| Sonia822 a răspuns:

Ochelarii te fac sa vezi mai bine, in functie de specificul dioptriilor (cu +, cu -, cu cilindru, astigmatism, cu nr mare, etc) Nu vei vedea perfect cu ambii ochi. Si nici nu vei vedea la fel cu ambii ochi. Daca porti ochelari, nu vei vedea ca o persoana sanatoasa niciodata, ochelarii impiedica cresterea dioptriilor, astfel incat situatia sa nu se inrautateasca. Daca ai dubii, mergi la un alt medic pentru inca un control si o evaluare. Nu-i spune ce masuratori ai primit initial pentru acesti ochelari de la primul medic. Apoi compari daca ai primit aceleasi dioptrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mergi la o reexaminare

| Robeeert1 a răspuns:

Dacă e mai mică nu vei păți nimic, doar că nu o să vezi prea bine ceea e foarte enervant. Știu pentru că și eu am pățit. Cel mai bine te duci la oftalmolog să-ți faci lentile noi pentru că cel mai probabil ți s au mărit dioptriile, mie mi se măresc în fiecare an.