| xShadowCatalin a întrebat:

Port ochelari de aproape un an, am miopie, am 14 ani, ochiul stang are -0, 50 si ochiul drept -0, 75. Cand am fost la oftalmolog acum un an, mi s-a spus ca va trebui sa port ochelari toata viata. Ceea ce m-a demoralizat total, pur si simplu eram ingrozit de ideea asta, chiar daca imi sta mai bine cu ochelari, parca atunci cand ma vad ma urasc. As vrea sa stiu cum as putea scapa de ei.
Tin sa mentin ca nu vreau sa port LENTILE DE CONTACT.
Eu vreau sa imi vindec ochii, nu sa inlocuiesc ochelarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dianaaelena a răspuns:

Miopia este o boala degenerativa, sa spun așa... adică, cu toate ca porți ochelarii, dioptriile vor mai creste puțin, după care vor stagna pana la o anumită vârsta. Dacă nu vrei sa porți nici lentile de contact, este o problema, pentru ca miopia nu se tratează in mod miraculos și trebuie neaparat sa porți lentile sau ochelari, iar dacă nu le vei purta, doar vei înrăutăți situația, riscând sa ajungi sa nu mai vezi deloc. Uite, eu îți dau următorul sfat: bănuiesc ca peste 4 ani ai sa vrei sa ai carnet de șofer ca sa poți sa.ti iei mașina! Gândește.te ca dacă nu porți ochelarii la timp, iar starea vederii se inrautateste, nu vei mai avea voie sa ai carnet de sofer. Așa ca, de fiecare data când simți ca te urăști, cum spui tu, gândește.te ca faci un compromis acum pentru mai târziu! Zi faina îți doresc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa mai cresti un pic si o sa te maturizezi si nu vor fi o povara ochelarii. De scapat nu scapi, la dioptrii asa mici nici operatie nu se face. Eu port ochelari de peste 15 ani si dupa prima luna am și uitat de ei.

| ConfuZ108 a răspuns:

Eu am ochelari de 2 ani si ceva dar nu i am purtat nici un an si cred ca nu mi' sa afectat ochiul, vad la fel si parca vad mai bine asa decat cu ochelari dar sa lasam asta zic eu laughing
Am un prieten care are 16 ani si a purtat ochelari de mic pana acum un an si ceva cred. Avea foarte mare problema cu ochii si avea ochelari destul de grosi, fara ei nu vedea bine deloc. O sa treaca si la tine zic eu.