| anonim_4396 a întrebat:

Posibile efecte adverse ale vaccinului antigripal?

Să-l fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Efectele adverse sunt trecute in prospect... Cele mai intalnite fiind dureri la locul intepaturii care pot dura pana la 2-3 zile, roseata, dureri de cap.

Noi ne-am vaccinat si am avut doar dureri locale si cel mic roseata la locul vaccinului.

Il faci doar daca vrei, nu te obliga nimeni, dar de pierdut nu ai nimic daca il faci, din contra.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de organism, de imunitate.
Un vaccin poate fi total inofensiv sau poate sa iti faca foarte mult rau. Vaccinul e practic virusul introdus in organism in cantitate mult mai mica astfel incat sa produca anticorpi si sa te protejeze de gripa. Vaccinul in sine (intentia) e foarte bun, dar nu se stie ce alte chestii contin el si cum va reactiona corpul tau la el.
Dar per total sunt putine cazurile in care s-au inregistrat efecte adverse severe de la vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceva infertilitate cand cresti? si nu mai faci copii? :)
https://www.youtube.com/watch?v=WUJMR3BUm2s&feature=youtu.be

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Minutu 2:40

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ala nu e vaccin. E zeama de varza pe care poti cumpara si de la piata cu 1, 5 lei litrul. Doar minte poporul cu vaccinul antigripal. Arunca bani pe vaccinuri cum s-au aruncat bani pe vaccinuri cand a fost "gripa aviara", iar vaccinurile stateau neatinse prin depozite. Hai sa fim seriosi.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Banuiesc ca sunt efecte adverse ca la orice medicament. Pentru o persoana normala, nu exista motive pentru care sa nu-l faci.

Te rog sa te vaccinezi cat mai de curand posibil.

| UnTipObisnuit a răspuns:

In zilele de azi, faci cancer de la orice.

| Dumitru67 a răspuns:

Da! Fa-l! Nu exista simptome adverse la vaccin! De ce crezi ca au mai fost create? Nu te risca.Toate victimele gripei au fost persoane nevaccinate.