| Advvrt a întrebat:

Pot anumite medii sa creasca riscul de cancer. Stiu ca intr-un anumit sat, foarte multi oameni au facut cancer pe cand in altul, aproape nimeni. Poate mediul sa fie cauza. Si daca da, ce anume? Apa etc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sunt mai multi factori care pot duce la cancer.
1. Pe cale genetica.
2. Consumul de carne si alimente derivate din carne (lapte, branza, oua) ajuta la dezvoltarea celulelor canceroase.
3. Pot fi si factori psihici si sociali.
4. Poluarea.
5. Consumul de narcotice; orice fel de fum inhalat.
6. Ingrasaminte chimice peste limita admisa, sau chiar interzise.
7. Apa duce la cancer doar daca este poluata cu metale si substante peste limita admisa. In rest aceasta poate duce la dezvoltarea pietrelor la rinichi si a tartrului gingival.
8. Lipsa de activitate fizica.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, mediile mici de la bac. Glumesc! Nu se stie nimic sigur. Radiatiile stiu ca sunt principala cauza.

| Simpatic a răspuns:

Sa nu uitam pe langa radiatii si poluare si de factorii ereditari, genetici.
Sunt satulete de 50-100-200 de locuitori in care toti de acolo sunt rude intre ele de la frati, surori la veri de al 100 grad
Deci si factorul genetic este important sau mai important decat radiatiile si poluarea cand vorbim de o boala precum cancerul si cand ne raportam la un sat intreg, nu la cateva cazuri izolate.

| Drolja a răspuns:

De exemplu, toată lumea știe că dacă te naști în Băicoi ai mai multe șanse să faci blenoragie decât dacă te naști la Pocreaca.

| RAY a răspuns:

Da,poate radiatile sa fie cauza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cărciuma. Și vrăjitoarele. Trebuie arse pe rug. Și radiațiile emise se anumite roci.