| anonim_4396 a întrebat:

Pot cere ceva de la medicul de familie ca sa nu mai am voie la munca? Am un job foarte stresant si in caldura +38 de grade plus inhalez mult ulei si as vrea sa ma lase sa scap usor. Am dureri de cap zilnic de 4 luni si dureri in piept ca nu pot sa merg.Dar vreau sa imi fac analize de sange prima data sa vad ce poate fi cu durerile astea(covid nu e. M-am testat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa schimbi locul acesta de munca in primul rand pentru ca din ceea ce spui este nociv.
Apoi mergi la medicul de familie explica-i simptomele si cere-i un set complet de analize.
Fa acele analize dupa care te intorci la medicul de familie si iti va prescrie reteta sau acolo unde cazul o impune te va trimite catre medic de specialitate. Multa sanatate!

| romeo78 a răspuns:

La medicina muncii mergeți. Doar de acolo vi se poate da o adeverință medicală pentru incapacitatea de muncă la actualul servici. Doar prin medicina muncii faceți analizele medicale recomandate de medicul de medicina muncii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... poti sa iti iei concediu medical, daca medicul considera ca este cazul.

In rest, sa iti modifice programul de lucru, pentru ca nu ai putea sa lucrezi cand clar... asa scrie in contract, nu prea ai ce face. Poti oricand sa renunti la jobul respectiv.

| Panamax a răspuns:

Unui prieten i-a iesit pozitiv abia la a 3-a testare.Toti erau pozitivi in casa, numai el negativ.

| NunuNini a răspuns:

Nu inteleg nimic! Cun adica sa scapi usor? Daca lucrezi in conditii grele de munca, poti sa schimbi locul de munca. Sau poti sa renunti. De ce sa-ti dea un medic (cel de familie nu are competenta asta) "ceva" ca nu ai voie la munca?
Fa-ti analize complete. Cele de sange nu arata de ce ai dureri de cap.