| anonim_4396 a întrebat:

Pot face foame dacă fac sport? Adică nu ar avea nevoie organismul de energie, care se ia din mâncare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sportul si a face foamea nu fac casa buna!
Cand faci miscare intens ai nevoie de un aport mai mare de proteine si carbohidrati, deci sa faci foamea este o tehnica rea.
Nu ai zis despre ce sport este vorba.

| RAY a răspuns:

Organismul are energie, cat existi ai nevoie de energie, orice fiinta are energie depozitata = grasimi, masa musculara si energie din exterior = ceea ce consumi, daca faci sport nu inseamna sa consumi mai mult ca doar vrei sa slabesti

| RAY a răspuns:

ILuis nu chiar, pentru barbati este bine sa se faca cardio pe stomacul gol dimineata, pentru femei este bine sa se faca dupa ce au mancat ceva carbo, asta pentru ca noi avem mai mult glocogen depozitat in masa musculara ca femeile iar ele au mai putin dar mai multa grasime

| Sn4k3 a răspuns:

Pai logic ca are nevoie de energie. Poti face foame, dar o sa te simti, o sa slabesti si o sa arati in ultimul hal.

| RobertMoon a răspuns:

Daca vrei sa se hraneasca corpul cu tesuturile tale nu ai de cat, dar o sa arati ca o stafie, efortul trebuie sustinut prin alimentatie astfel incat corpul sa se hraneasca cu ceva, chiar daca faci dimineata o alergare usoara sau ceva de genul e bine sa mananci macar un covrig ca sa ai ceva in stomac laughing

| OctavianSps a răspuns:

O sa te epuizezi si o sa lesini la un mom dat.

| RAY a răspuns (pentru OctavianSps):

Nu lesina nimeni, incepe arderea grasimilor in primele 3 zile apoi masa musculara, apoi tesuturile propi, asta poate dura intre 3-6 saptamani pana cand inima se opreste