| Martsje a întrebat:

Pot face tratament pentru acnee pe timpul sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbește cu medicul dermatolog/ ginecolog.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Da, se pot face unele tratamente; depinde şi cu ce medicamente...
Îi spui medicul dermatolog ( pe care îl vei consulta ) că eşti însărcinată şi îţi va prescrie un tratament care se poate administra şi în timpul sarcinii happy

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Da happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde cu ce faci tratament. Majoritatea topicelor locale nu sunt contraindicate in sarcina dar exista si tratamente invazive, inclusiv trataente teratogene.

| Xpressurself a răspuns:

Nu as recomanda pentru ca nu cunosti exact efectele secundare ale medicamentelor si ce efecte au asupra lui bebe. poti vorbi cu medicul insa a vorbi cu ei este o arta. adica trebuie sa stii exact ce intrebi. ei doar iti raspund si nu-i prea intereseaza decat in cazul in care colegiul medicilor le-o cere.

| Martsje explică (pentru Xpressurself):

Da...frumos raspuns! Insa eu voim sa folosesc o crema corectoare de "la roche posay"(asta e pentru imperfectiuni si semne dar cand am folosit-o prima data mi-au trecut toate cosurile) de "la roche posay". Cred ca si o farmacista mi-ar putea spune daca o pot folosi pe timpul sarcinii

| Xpressurself a răspuns (pentru Martsje):

Daca e asa eu ma bucur. Nu stiu ce acnee e aceea insa cunosc cazuri, inclusiv un var de-al meu care nu au scapat de acnee chiar daca au facut diverse tratamente. Acum sa stii ca nu sunt dermatolog asa ca nu te contrazic.
Foarte bine.

| Daniel2836 a răspuns:

Da

| DaianMarian a răspuns:

Nu te opreste nimeni

| DaianMarian a răspuns:

Da