| WhatABeautifulDay a întrebat:

Pot fi durerile de gat cauzate numai de consumarea bauturilor reci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu beau Cola Zero si apa minerala direct de la frigider, mult, si n-am dureri in gat.

| kar1GaNNN a răspuns:

Pot fii si din cauza asta, dar pot fii si daca ai răbdat frig.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Popular asa se zice, dar tot popular se spune ca răcești daca stai dezbrăcat, s-a dovedit faptul că răceală si gripa apar in momentul in care luam contact cu anumiți viruși, bacterii, iar statul dezbrăcat nu are nicio întrebuințare directă. Probabil ca o băutură rece sau foarte rece (depinde si de omul care o consuma) poate inflama pe moment amigdalele, "pereții gâtului, dar nu cred ca-ti pune sănătatea în pericol. E periculos sa stai cu dureri in gât, căci se poate face infecție, iar infecție urca la cap și daca continui sa nu faci nimic împotriva, va crește iarbă pe tine.

| AlexSalling a răspuns:

Poate fii si o inflamatie, daca durerile persista, este bine sa te consulti cu un doctor.

| ovidiu123432 a răspuns:

Pot fi si de la asta.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Este de ajuns consumul acesta sa dea complicatiile explicate si chiar si mai mult.Depinde insa de imunitatea persoanei si de factorii ambientali.Dar da, se poate si este de evitat.

| iRaulq a răspuns:

Salut, orice este posibil. Daca în ultimile 2 ZILE ai consumat bauturi reci este din acest lucru. Poate sa fie și o înflamație. Noi cei de pe TPU nu cred că sunem specialști în așa ceva noi te ajutăm doar cu niste sfaturi. Părerea mea este că dacă durerea continuă să treci pe la un doctor iar el îți v-a da un tramament corespunzator și îți v-a spune posibilele cauze. Până atunci încearcă să bei mult ceai calduț!

Cu Drag, Raul!