| Pătrunjăl a întrebat:

Pot folosi o periuta de dinti electrica daca port aparat dentar fix?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna!

Din cate am vazut pana acum, parerile sunt destul de impartite la acest capitol, chiar si intre specialisti. Un factor de influenta este tipul aparatului dentar fix.

Eu port doua safir, iar recomandarea primita de mine a fost sa renunt la periuta de dinti electrica pe durata tratamentului. Motivul e ca presiunea si miscarile facute de periuta pot duce la dezlipirea bracket-urilor de pe dinti. Initial, mi s-a parut o exagerare, dar cand m-am trezit cu un bracket sarit imediat dupa ce am muscat o felie de paine cu tot cu coaja, m-am linistit rapid.

Aparatul metalic e mult mai trainic din acest punct de vedere. Sunt diverse articole (ca acesta: http://www.dentfix.ro/......l-dentar/) din care te mai poti documenta online.

Daca ai inceput deja un tratament, discuta cu ortodontul tau si afla ce ti se potriveste cel mai bine.