| Motruc_Mihaela_1994 a întrebat:

Pot lua pastile contraceptive de la farmacie fara reteta de la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate raspunsul este DA, fiindca poate fi cumparata fara reteta emisa de catre un medic ginecolog, chiar daca aceast medicament actioneaza pe baza de hormoni, motiv pentru care este extrem de daunator sanatatii femeii si sa fie flosit ''dupa ureche'', in mod iresponsabil, asa cum il duce capul prost pe fiecare. In concluzie DA din pacate este vandut la liber.

| Holiday a răspuns:

Da.

| HadesSs a răspuns:

Poti,dar nu e recomandat sa iei de capul tau, nu sunt bomboane, doctorul iti recomanda care ti se potrivesc tie, astfel poti deregla hormonii si de exemplu sa te ingrasi exagerat.

| Elena9328 a răspuns:

Nu e recomandat. Mai bune faci o consultație

| gabriielaaa a răspuns:

Da dar sa stii sa fr folosesti si daca ai mai folsit ia-ti aceleas comprimate.

| Chimbly a răspuns:

Doar daca e o situatie critica(nu te intreaba doctorul asta, dar iti afecteaza sanatatea), sunt periculoase si poti luat maxim doua pe an la o distanta de cateva luni minim, data viitoare ai grija.