| AnonimFaraPereche a întrebat:

Pot mânca halva daca sunt la regim de slabire?
Ce alimente pot sa-mi iau la şcoala de regim in afara de fructe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Halvaua nu prea se pupă cu regimurile de slăbire, având prea multe calorii.

Eu ți-aș recomanda o salată de crudități (roșii, castraveți, varză, ceapă, salată verde, ardei gras, ardei iute, ciuperci, sfeclă roșie, morcovi, zucchini, mazăre congelată, pătrunjel...chestii de genul) cu un strop de suc de lămâie. Asta, desigur, dacă chiar vrei să slăbești și să o faci sănătos.

| AvalohAlyn a răspuns:

Halvaua are multe calorii si zahar, nu iti recomand daca vrei sa slabesti. Poti sa iti iei biscuiti dietetici la scoala.

| Adry05 a răspuns:

Poti sa-ti iei sandwhich cu paine neagra sau integrala, o felie de sunca de pui sau muschi file cu o frunza de salata + alte legume care-ti plac. Si mai poti eventual adauga si o felie de branza sau cascaval.
Sau iti poti lua salata intr-o caserola

| RAY a răspuns:

Nu recomand asa ceva cand vine vorba de slabit
manca un snitel de carne de porc dimineata, astfel vei sta satul pana dupa masa

| anonimg a răspuns:

Un sandwich din:
-branza tofu cu rosii/castravete pe deasupra:
https://www.planteea.ro/userfiles/cache/baton_2-260x0-auto-0c2f0.png
https://www.google.ro/......ps?/search
-naut (humus): https://www.google.ro/......ps?/search
-chiftele vegetale
-snitel de soia
-dovlecei pane
-batoane vegetale: https://www.planteea.ro/baton-vegetal-tofu-300g-inedit/

Poti si halva, dar nu prea multa pentru ca are cam mult zahar in ea.
La scoala poti sa iti iei si o punga cu mix de alune/nuci; acestea tin de foame pana vei ajunge acasa: https://1.bp.blogspot.com/......C01562.JPG

| alina2k18 a răspuns:

E full de zahar halvaua.
Poti sa iti iei biscuiti cu continut redus de glucide[sunt unii home made in DM fara zahar super buni], batoane proteice[ceva de calitate], sau faci un sandvis cu sunca slaba de pui si paine neagra si ceva ardei rosu [tine de foame], migdale, alune coapte, caju, seminte dovleac[ max 30 g indiferent ce alegi-sunt f bogate caloric].
Fara chipsuri, dulciuri cu mult zahar, fast food, cola si alte sucuri de genu - nu tin de foame si sunt 0 dpdv al calitatii nutritionale.

| IIIshaneIII a răspuns:

Poti manca bineinteles, intrebarea este daca este recomandat

| francut a răspuns:

NU! Are grasimi si zahar. Ambele contraindicate in slabire.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Halvaua e facuta din seminte si ulei de palmier parca. Mananca. Nu ingrasa.

| Sociopatul a răspuns:

Si eu sunt la regim, incerc sa imi definesc masa musculara. Mananc carne slaba oua. halva sigur nu poti manca

| Unicornlover7 a răspuns:

Nu, nu prea ar fi indicat. Sugerez sa iti pui intr-o caserola morcovi taiati, sau sa-ti faci o salata, un sandvis mai usor, cu ceva carne usoara, o felie de salam subtire sau asa, si in rest rosii, castraveti, salata, si nu pune margarina, mai bine unt sau nimic. Si, eu am incercat sa slabes si am reusit asa, iti pui in farfurie mai putin ca de obicei, si te opresti cand simti ca ai mai putea manca putin. Asa slabesti usor, repede si fara sa te privezi de bunatati. laughing daca nu esti destul de determinat sa faci asta... ceea ce e greu, sunt de acord ca si eu greu mi-am gasit motivatia, cu ce am zis mai sus. Succes