| spaimaspaima a întrebat:

Pot sa fac astm bronsic de la rinita alergica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Netratata,da, iti agraveaza starea de sanatate.
A se evita fumatul, inclusiv cel pasiv.
Cafeaua si tot ce contine cofeina, ceaiuri sau cacao, trebuie evitat.
Efortul fizic ar trebui redus.
Stresul si tot ce poate sa ti provoace atacuri de panica sau sa ti aduca insomnii trebuie controlat.
Suplimentele de vitamina C si magneziu cu B6 te ar putea ajuta cand respiri superficial.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Jumatate dintre pacientii cu rinita alergica sufera si de astm, iar pana la 80% dintre pacientii cu astm prezinta si simptome de rinita". Astfel, rinita alergica mareste de trei ori riscul de astm, crizele fiind mult mai frecvente din cauza acestei boli asociate. De asemenea, vizitele de urgenta la medic ale astmaticilor si riscul de spitalizare se dubleaza din cauza rinitei.
Rinita alergica este intalnita in special la copii. Semnele clinice ale bolii sunt congestia nazala, stranutul, rinoreea (scurgeri abundente de secretii nazale), inrosirea si mancarimea ochilor. Aceste simptome sunt frecvent ignorate. Insa, daca aceasta afectiune nu este tratata corect, creste riscul declansarii unei crize de astm, putandu-se ajunge la spitalizare din cauza agravarii astmului.

| Itanul a răspuns:

Daca nu o tratezi, da.