| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Pot sa ma duc la un medic de familie daca nu sunt inscris la el?
Aseara am facut temperatura si am dureri musculare, ce sa mai, am gripa si la farmacie a zis ca nu poate sa-mi dea medicamente pentru gripa pana un doctor nu stabileste ca am... Mi-a dat pentru raceala.
Si nu stiu unde sa ma duc, sunt departe de casa si de medicul de familie, pot sa ma duc aici la altul? Din ce am citit la spital te duci doar daca este ceva grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu suna la 112! Poate fi interpretat ca o apelare abuziva deoarece gripa nu-i urgenta. Mergi la o unitate UPU a unui spital de stat fara a mai merge la medicul de familie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te duci la alt medic decât la medicul de familie din localitatea de domiciliu, trebuie să îl plătești și să te consulte, ca să îți dea o rețetă de medicamente.

| anonimg a răspuns:

Suni la 112 în caz de temperatura și alte probleme care te împiedică să ajungi la farmacie.
Că până la urmă și un medic de familie nu lucrează 24 de ore pe zi. Suni la 112 fără probleme. Și nu te costă nimic.

| Th3AbSinTh3 explică (pentru anonimg):

Asta ar fi culmea, pot sa ma deplasez, dar nu stiu la ce medic sa ma duc, de familie(nu stiu daca ma primeste nefiind inscris), de medicina interna...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

La policlinica/medic generalist. Ca e moca, ca e pe bani... depinde cit esti dispus sa astepti. O consultatie la privat nu e un capat de tara...

| anonimg a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Păi trebuie să ajungi să nu te mai poți ține pe picioare ca să suni la 112?
Și dacă medicul de familie are program după amiază, stai și te chinui până atunci? Apoi îți va da trimitere la un alt medic... Și durează o zi întreagă.
Trebuie deci să suni la 112.

| Donsavas a răspuns:

Pentru răceală si gripa se folosesc cam aceleasi medicamente. Dacă e o urgenta, mergi la spital!

| alina2k18 a răspuns:

Ce temperatura ai? Ca la gripa nu stai cu 37.5 ci creste f tare.
Du-te la urgente mai spre seara ca ziua astepti si 6 ore.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai 2 variante.

1. Mergi la un alt medic de familie dar platesti consultatia

2. Mergi la urgente la spitalul/policlinica din zona si daca esti asigurat o sa fie gratis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

La urgente îți trece și gripa pana îți vine rândul sa ajungi să te consulte. Doar dacă te duce smurd ai prioritate, dacă nu aștepți.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis ca e ideal, dar nu are alte variante.

Cu ambulanta nu-s de acord daca nu cumva e o febra uriasa pentru ca in cele mai multe cazuri nu ai nevoie de ea, iar cineva care chiar are o urgenta nu o sa beneficieze de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia fervex, e pentru răceală și gripa. Găsești la farmacie. Nu mai fugiți la spitale pentru banale răceli.