| HoneyBooBoo a întrebat:

Pot sa ma spal pe fata chiar daca am rubeola si pot sa folosesc alte produse de ingrijire a tenului (crema de fata, lotiune tonica.)? Dar pe par pot sa ma spal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In timpul rubeolei iti pastrezi igiena obisnuita (dus dimineata si seara, spalat pe fata de 3 ori pe zi, spalat pe par o data la 3, amxim 4 zile). Ideea ca spalatul este interzis a fost abandonata de minim 10 ani. Nu poti folosi produse chimice gen creme de fata, lotiune tonica, demachiant sau farduri.

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Da poti tocmai am avut si eu si doctorita mi-a zis dar nu cu apa calda si mai rece pentru ca devin eruptiile mai mari si da poti si pe par big grin si cu lotiunile nu stiu si nu prea cred eu de exemplu nu am folosit nimic pentru fata cat am avut

| axeldavid a răspuns:

Normal ca poti sa te speli.produsele de ingrijire a tenului te pot ajuta sau iti pot dauna mai bine intreaba un doctor.

| SimonaGiorgi a răspuns:

Nu te poti spala nici pe par nici pe corp.