| MrFunky2 a întrebat:

Pot sa port lentile de contact daca imi fuge un ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| VladutAnghel a răspuns:

"Daca imi fuge un ochi?"laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru VladutAnghel):

Cred ca se refera la strabism.

| dannyel86 a răspuns (pentru VladutAnghel):

Se mai numeste si "ochi lenes". Ambele exprimari sunt folosite, desi, din punct de vedere medical, e vorba de strabism.

| Jewlie a răspuns:

Buna!
Lentilele de contact se aseaza fix pe iris si se misca odata cu acesta. Deci, nu ar trebui sa fie o problema. Totusi, daca ai un discomfort atunci cand porti lentilele de contact, ar trebui sa mergi la oftalmolog pentru mai multe detalii si recomandari.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.