| anonim_4396 a întrebat:

Poti afla vizual daca ai vreo boala, ca ciuperca scalpului (cineva mi-a spus aici si de atunci ma gandesc la faza)?
Simt un disconfort (nu iritatie) ci ca o mica durere in mijlocul capului (poate e de la diferenta de temperatura, dintre zonele cu par abundent si par rar?)
A inceput sa-mi cada parul, in special in varful capului. De vreo 1-2 saptamani am observat problemele cu parul,, inainte totul era ok. Acuma in varful capului chelesc si dupa ce fac dus observ fire de par. Oare as fi putut lua ceva de la frizerie? Cam de vreo luna buna m-am tuns.
Am si probleme cu stresul, nervii am inceput sa iau acum complex de vitamina B, zinc si sampon special pentru par Head&Sh, am de abia 26 ani, e posibil sa chelesc de acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta se poate dar necesita pricepere si studii de specialitate, cam asta este "calificarea" dermatologului (Cat si dermato-venerice) iti "ghiceste" boala dupa aspectul si semnalmentele ei.
Head and shoulders nu este nici pe aproape un sampon tratament! stii care-s sampoanele tratament? doar cele din farmacii, nu cele din rafturile magazinelor!
Ai nevoie de o vizita la dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia ti mai bine alpecin da la dermatolog tot trebuie sa mergi. evita stresul, stresul e cel mai mare dusman al parului.

| Nimeni10 a răspuns:

Ai pe cineva din familie care a chelit?
Du-te la un doctor mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

Da, am care au chelit.
Nu sunt chel inca, ci in varful capului unde aveam si vreo 2 vartecusuri, si in mijlocul capului am constatat ca am parul mult mai rar, Si mi se pare ciudat, adica chelia intervine asa brusc? Pana acum nu am constatat nimic

| Nimeni10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fire Albe ai?

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

Nu observ sa fie, acum am si parul asa brunet- cu "tendinte" spre blond. In fine in varful capului unde am si vartecusuri mi-a fost afectat parul, dar nu-s chiar chel, cineva mi-a spus ca aproape nici nu se observa, Parul ramas il las mai mare sa acopere zona daca nu mai creste par nou pe acolo. Genetic is foarte predispus la chelire dar ma gandeam eu ca pe la 35+ de ani pe acolo. Ce m-a bagat in confuzie ii ca asa deodata, inainte de tunsoare nu observasem nimic.
Am inceput sa ma uit mai mult la parul oameniilor si observ ca multi is cheli.