| UIV27 a întrebat:

Poti avea cancer de colon la 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu prea stiu multe despre cancerul de colon...
Dar stiu un lucru general:Indiferent de vasta poti avea cancer
Desigur riscul creste odata cu anii...
Ca sa fi sigur poti face un singur lucru si anume:un consult si (in functie de ceea ce zice medicul) lat poate un film...
Eu sunt fata si am descoperit recent un mic nod la sanul stang(am si putin mai multi ani ca tine). Saptamana asta ma voi duce la un consult si apoi voi vedea. sad
Succes si tie!
Sper sa nai nimic caci eu cunosc stresul prin care treci in asfel de momente. sad
Orice ar fi nu-ti pierde increderea ca totul va fi bine happy

| UIV27 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de incurajari. Mult succes si tie kasandra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UIV27):

Mersii sper ca intr-adevar sa fie totul bine pentru amindoi dar si pentru cei care trec prin acelesi momente grele ca noi!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar riscul este extrem de mic si se intalneste la persoane care au cazuri de cancer de colon in familie.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Vai de mine? Cum adică ala e răspunsul câștigător? Of!

Pentru informația ta, cancerul de colon depinde de 4 factori de risc:

1- Vârsta: începând cu 50 de ani se măresc posibilitățile, iar intre 65 - 80 de ani e maxim.

2 - Dieta: o alimentația săraca în fibra, o alimentație bogata în grăsime și o alimentație cu multe calorii măresc riscul de a avea cancer de colon.

3- Genetica și familie: dacă în familie exista Boala Linch, dacă exista polipi se măresc de asemenea posibilitățile.

4 - Antecedente cu colonul: un polip, Boala lu Crohn, colita ulceroasa...

Aceștia sunt factorii care măresc probabilitatea de a avea cancer de colon! Multa bafta!

| dori a răspuns:

Da este...eu am acelasi lucru am mostenit de la parintii mei desi eii nu mai sunt in viata!sad

| Enii a răspuns:

Riscul de a dezvolta cancer de colon creste odata cu varsta. Boala este frecvent intalnita mai ales la persoanele care au peste 50 de ani si, probabilitatea aparitiei cancerului de colon creste cu fiecare deceniu acumulat. Totusi, cancerul de colon se poate dezvolta si la persoanele mai tinere. Deci, da, poti avea si la 14 ani. big grin

| MedicCenter a răspuns:

Eveniment medical exeptional ANADOLU MEDICAL CENTER!

O echipa de medici specialisti de la Clinica Anadolu din Istanbul, Turcia, va oferi joi 6 octombrie la Constanta, o a doua opinie medicala GRATUITA pacientilor cu probleme de oncologie si urologie:
Fatih Agalar – Profesor Doctor in chirurgie oncologica
Cemil UYGUR – Profesor Doctor in urologie

Detalii pe www.anadolu-medical-center.ro sau la telefon 0735 550 999 / 0241 543 920Raspunsul tau aici...