Întrebare recomandată | Nathalie18 a întrebat:

Poti avea probleme cu glanda din cauza supararii? Daca pana la un anume moment ai fost sanatos si sa ti se declanseze de la suparare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu cu glanda. Dar poti sa dezvolti o tulburare mentala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pe stres masiv, pot apare probleme cu tirdoida.

| Donsavas a răspuns:

Da,daca te stii cu o boala mintala si iti administrezi un tratament medicamentos, cu atat mai mult! Discuta cu medicul tau de familie/ cu endocrinologul despre cauzele posibile si probabile la tine si de efectele adverse ale medicatiei tale. Sunt si alternative foarte bune pentru bolile endocrine, poti discuta si cu un specialist in naturopatie. Organismul are potentialul de a se echilibra hormonal si singur.

| kar1GaNNN a răspuns:

Poate cu glanda nu însă sunt zeci de depresii rele in care poti da.

| Laura927 a răspuns:

De la suparare ti se duce programul de somn peste cap, mancatul necontrolat.Nimic altceva ..nu suntem cateii sa murim de suparare.

| Victoria18 a răspuns:

Da. Si nu numai cu ea. Supararea deregleaza si alte functii sau organe ale organismului.

| DoMary68 a răspuns:

Se poate pe stres sa declansezi probleme cu glanda tiroida

| Nedelcu_Madalina_1999 a răspuns:

Da ..Este glanda pe sistemul nervos.Te poți ingrasa brusc sau poți slabi

| Nathalie18 explică (pentru Nedelcu_Madalina_1999):

Si daca nu mananc? Ca nu mananc ca vita, din contra ca mor de foame,
Adica mananc putin si nu prajeli etc