| Kaonashii a întrebat:

Poti avea probleme de sanatate daca bei 1 litru de ceai pe zi? Am auzit ca nu ar trebui baut asa aiurea, dar e doar apa cu planta ce rau poate sa iti faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt ani multi de cand beau zilnic 3-4 cani de ceai de plante si nu mi s-a intamplat nimic, dimpotriva, am reglat multe din functiile corpului si am rezolvat multe probleme de sanatate,
Se poate bea ceai d eplante in loc de apa, ca-i mult mai sanatos de cat sucul sau orice alta bautura.

| sierra1 a răspuns:

Depinde ce fel plantă e aia din care faci ceaiul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce pui în ceai ca să fie ceai? Dacă pui ceai negru sau verde, conține cofeină ca cafeaua.

| relian a răspuns:

Daca ceaiul ala este facut cu flori de tei si bei zilnic, nu este recomandat.
Nu s-a demonstrat ca ar dauna, dar se speculeaza ca ar dauna la inima consumul zilnic de ceai de tei.

Asa din cand in cand sa te relaxezi merge.

Sa bei 1 litru pe zi, e ok, vorba cuiva, altii beai cate 5 - 8 beri pe zi laughing

Normal licidele in exces nu-s bune.Chestia e ca nu stiu exact ce inseamna exces.
De exemplu uni barbati beau bere f multa, daca leai da apa nu ar fi interesati, zic ca nu le este s ete laughing dar bere baga cit de multa.

Nu am vazut dintre cei care beau bere, sa pateasca ceva. Ce stiu este ca lichidele in exces ar fi daunator.
Am citit acu recent, sa unia or cautata sa explice de ce ar fi murit Bruce Lee, si au ajuns la coincluzia ca a murit de prost, a bautiu f multe lichide, fapt stiut si consemnat de catre cei care lau cunoscut, in timpul ala el consuma f multe lichde in exces.

Inca odata zic nu stiu exact ce inseamna exces, dar au zis ca ala a ajuns la un mom dat sa nu mai poate organismul lui sa elimine apa dinauntru si da dus pe copca, explicau aia acolo, erau medici, dar ma depasesc chestiile alea, nici nu am fosat eu asa curtuos sa stiu detalii.

Probabil ala consuma zeci de litri de lichide pe zi, nu stiu ce dieta urma, era si ala dus de acasa, ca normal sigur nu era.

La tine 1 litru ala e nimic. Daca e ceai de musetel, poti consuma zi de zi toata viata, nu te va afecta cu nimic.

Doara ca c auti plantele alea ce le folosesti sa afli daca alea fac rau sau nu comnsumate perioada indenlungata, in rest 1 litru de apa e nimic. Doctorii recomanda 2 litri laughing pe zi, aia is dusi si ei de acasa, e gresit ce recomanda, pentru ca daca mie nu imi este sete nu vad dde ce sa beau, daca organismul nu-ti cere apa, nu vad de ce sa-i dai.

Dar un ceai chiar daca organismul nu are nevoie de apa, cand auzi ceai, zice da da da-mi laughing ceva asemanator ca si la cei care beau bere.

| StrongHeart a răspuns:

Poate te trezesti ca iti creste un plaman in plus laughing
Nu are ce sa fie rau. Cand eram pustan si am facut un an de antrenamente la un club de fotbal, antrenorul ne tinea numai pe ceai. Ne spunea sa nu bem altceva. Am pe cineva in familie care a practicat tennis de camp la nivel profesionist si doar ceai avea voie sa bea.
Ceaiul e sanatate curata, trebuie doar sa ai grija cu cantitatea de zahar sau miere. In rest, o sa te simti foarte bine de la ceai, mai ales daca faci si sport/miscare.

| blackann a răspuns:

Nu, ceaiul nu e daunator.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă nu are zahăr. ar trebui să fie ok. Dar dacă ți-e frică. Mai bine imaginează-ți că ți-ai pierdut gustul și că bei ceai. Dar in loc. bea un litru de apă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradoxal in Romania un pachet de tigari pe zi nu se intreaba nimeni faca face rau dar la 1l de ceai toti incep sa isi puna intrebari.
Daca consumi oua zilnic toti or sa spuna sa nu mai mananci ca fac rau la ficat dar daca bei alcool zilnic nu zice nimeni nimic o sa auzi sintagma lasa ba ca altii beau mai mult.
Paradoxurile romanesti.

| sweetys a răspuns:

Oare e sanatos daca bei 2L de cola pe zi?

| Adrian5575 a răspuns:

Nu are nimic. Altii beau 4 litri de suc sau bere pe zi si nu au nimic. Doar sa nu bei ceva ceai cu efect laxativ, atunci e nasol.

| 1234568807 a răspuns:

Pentru 1 litru de ceai pe zi iti faci tu griji? altii beau alcool cate 2 -3 litrii pe zi si nu ii mai intereseaza laughing

| Kaonashii explică (pentru 1234568807):

Pai medicul ala vorbea de parca faci mai mult rau daca bei ceai mult decat daca te deshidratezi si mori XD

| Darius50boss a răspuns:

Poți să bei peste un litru

| Andrei0003 a răspuns:

Aha,...și vrei să ghicim la ce ceai te referi?