| Maia0595 a întrebat:

Poti face avort fara parinti daca nu ai 16ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NICĂIERI în România NU se face avort la minore fără a fi necesară semnătura părintelui!

Din moment ce fata este minoră, NU se poate face avort decât cu ACORDUL scris ( semnătura ) părintelui/tutorelui legal!
Deci, trebuie ca unul dintre părinţi să o însoţească ( trebuie să aibă şi actele de identitate ) şi să SEMNEZE acordul privind procedura de avort.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Apropo de cele afirmate de @corbulalbrosu :

În legea menţionată de el, se DEFINEŞTE foarte CLAR ce înseamnă "situaţii de urgenţă" ( menţionate la Art. 650 lit. a ) :

"ART. 651 - (1) Medicul curant, asistentul medical/moaşa răspund atunci când nu obţin consimţământul informat al pacientului sau al reprezentanţilor legali ai acestuia, cu excepţia cazurilor în care pacientul este lipsit de discernământ, iar reprezentantul legal sau ruda cea mai apropiată nu poate fi contactat, datorită situaţiei de urgenţă.
(2) Atunci când reprezentantul legal sau ruda cea mai apropiată nu poate fi contactat, medicul, asistentul medical/moaşa pot solicita autorizarea efectuării actului medical autorităţii tutelare sau pot acţiona fără acordul acesteia în situaţii de urgenţă, când intervalul de timp până la exprimarea acordului ar pune în pericol, în mod ireversibil, sănătatea şi viaţa pacientului.

CAP. 4 - Obligativitatea asigurării asistenţei medicale :
ART. 652 -...
(3) Medicul, medicul dentist, asistentul medical/moaşa au obligaţia de a accepta pacientul în situaţii de urgenţă, când lipsa asistenţei medicale poate pune în pericol, în mod grav şi ireversibil, sănătatea sau viaţa pacientului." - SURSA = Legea nr. 95/2006 ( actualizată 2014 ) de la linkul :
https://www.google.ro/......https?/url

Deci, dacă analizăm aceste informaţii d.p.d.v. LEGAL, se observă că :

1. O sarcină cu evoluţie normală NU se poate încadra la Art. 650 lit. a ( "situaţii de urgenţă" ) şi NU implică necesitatea efectuării unui avort deoarece NUUU "pune în pericol, în mod grav şi ireversibil, sănătatea sau viaţa pacientului."!

De fapt, o sarcină cu evoluţie normală, NU pune DELOC în pericol "sănătatea sau viaţa pacientei" :)
Cel mult, în această categorie se poate include necesitatea unui avort în cazul unei sarcini ectopice ( extrauterine )...

2. O sarcină se poate încadra la Art. 650 lit. b ( "situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive" ) DOAR în ceea ce priveşte stabilirea diagnosticului ( CONFIRMAREA sarcinii ) - situaţie în care NU este necesar consimţământul părintelui şi minora NU trebuie să fie însoţită la ginecolog!

Dar, o sarcină cu evoluţie normală NU implică necesitatea efectuării unui avort, iar avortul NUUU se încadrează în categoria "tratamentul problemelor sexuale si reproductive"!

3. Deci, fie că vă place, fie că nu, în cazul unui avort la minore, este OBLIGATORIU ACORDUL scris ( semnătura/consimţământul ) părintelui/tutorelui legal al minorei!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala in absenta consimtamantului pacientei. Orice medic poate proceda astfel (si majoritatea procedeaza asa) in baza legii care zice asa : Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Medicul ginecolog insa va cere mai mult ca sigur sa fii insotita de o persoana indiferent cine este acesta si ce varsta are. Multa sanatate. http://www.contraboli.ro/......arintilor/

| milan9 a răspuns:

Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana. :(

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu.
Trebuie să le spui părinţilor.
Nu au ce să-ţi mai facă acum, faptul e deja consumat.
Băiatul te-a lăsat când i-ai spus?

| e1xtz a răspuns:

Daca ai facut sex cu prezervativ cu ejaculare in afara, nu ai ce sa avortezi.

| KMaddieK a răspuns:

Pana la varsta de 18 ani, avortul se face doar cu un parinte, trebuie acordul lor.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru KMaddieK):

Daca nu cunosti legile de ce raspunzi aiurea? Citeste si invata si raspunde doar daca esti convins ca nu spui o prostie. Articolul 650 din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat)

| Klandestin a răspuns:

Pff, nici nu ai 16 ani si deja te gandesti la avort, naspa, sa nu mai faci asta!

| angelcore a răspuns:

Nu poti nici daca ai 16 ani.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

AVORTUL NU ESTE O METODA DE CONTRACEPTIE! Iti pui viata in pericol! Are dreptate, @KMaddieK. Repet, AVORTUL NU E O METODA de contraceptie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

Raspunsul dat lui KMaddieK este valibil si pentru tine. Conform tuturor specialistilor (si nu al celor care isi dau cu parerea) o sarcina pana in 7 saptamani este considerata ca ne fiind de fapt un copil.Este doar o ingramadire de celule.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Na, ce sa faci... Da in *** mea toata treaba asta! Va trebuie sex la varsta asta! Mai asteptati! Si ma oftica baietii, cand *** pa una si o lasa dracul, nu-i pasa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandru_Grigoraş_1980):

O sarcina se poate instala chiar si in cazul unei familii bine inchegate.Doar nu ai pretentia idioata ca femeia sa nasca de cate ori ramane insarcinata in intreaga ei viata. Avortul se face in foarte multe situatii, dar mai ales in cazul in care doi copii imaturi si fara educatie sexuala fac o greseala.

| Maia0595 explică:

Nu cred ca sunt gravida. Am decat o zi intarziere, mi a mai intarziat asa, dar sunt speriata ca s a intamplat chiar in ziua ovulatiei. Acum poate mai intarzie si pentru ca sunt fff stresata dar o sa fac un test de sarcina. Nu, stie, si el e putin speriat dar nu se pune problema, este langa mine

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Maia0595):

Boracelule,prima oara ar trebui sa inveti ce este dragostea, sa iei cateva lectii de educatie sexuala, intelegi tu?winkingnu te-ai gandit la copil, ci doar la avort

| Maia0595 explică:

A fost cu prezervativ si ejaculare afara dar in ziua ovulatiei si din cate citesc pe aici orice greseala atunci poate fi grava

| Maia0595 explică:

A fost protejat si fara ejaculare. Asa ca brotacelul a invatat

| Maia0595 explică:

Dar o consultatie la medicul ginecolog o poti face fara parinte indiferent de varsta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maia0595):

Daca un medic ginecolog iti poate face avort in cazul in care ai implinit 16 ani conform Art.950 din legea 95/2006 conform careia ""daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala in absenta consimtamantului pacientei"", medicul ginecolog poate sa te consulte ginecologic chiar daca ai varsta sub 16 ani, deoarece se considera ( este adevarat ca doar tacit) ca aproape nici o fata minora nu ar accepta sa fie insotita de un printe.