| anonim_4396 a întrebat:

Poti face infarct daca nu ai probleme cu inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Daca te droghezi cu stimulante, bei cantitati mari de alcool sau cafeina, fumezi frecvent, ai atacuri de panica incontrolabile, atunci raspunsul este DA!

| Donsavas a răspuns:

Mai putin cu starile de anxietate..nu faci infarct de la orice atacuri de panica. Foarte rar poti muri de la ele. Cel mult sa lesini de frica ca mai apoi sa te trezesti si sa fi normal. Ai numele ''cancer'', de ce?

| CuriousStuff a răspuns:

Infarcul se face din cauza vaselor de sange care iriga (hranesc) inima, nu a inimii propriu zise, deci poti sa nu ai nimic cu inima, sa ai ECG bun, echocord buna, tensiuni bune si tot sa faci infarct daca ai ateroscloroza (din cauza colesterolului mare) sau alte motive...
Deci da, poti sa ai inima perfect sanatoasa si sa faci infarct.

| DrGoogle a răspuns:

Raspunsul e da, chiar daca nu ai probleme cu tensiunea daca iti administrezi o cantitate prea mare de cofeina care dupa la cresterea tensiunii poti face un infarct.

| Moțoc1233 a răspuns:

Gandeste te la viata la bucuriile ei. daca iti pui probleme de genul asta o sa faci.

| Claude_Ariton_2003 a răspuns:

Nu.stai linistit