| aimullah123 a întrebat:

Poti manca alimente precum carne dupa data de expirare daca le-ai tinut la congelator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cât le-ai ținut acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic poti. Teoretic te poti imbolnavi si ajunge la spital. Acum depinde si cat timp a trecut de la expirare. Daca o mananci dupa un an nu te vad bine, poate pe la urgente. Pentru 25-30 lei cat e un kg de carne merita sa te risti? Dai banii pe medicamente dupa daca iti strici sanatatea. Tot acolo ajungi financiar vorbind.

| Nume6 a răspuns:

Da, dacă nu au prins miros sau nu si-au schimbat culoarea. Oricum, daca e ceva in neregula dupa ce o pregatesti si o mananci se cunoaste si la gust. Daca a trecut mult timp nu e bine, daca a trecut cateva zile nu e nimic.

| florin926481f a răspuns:

Da, carnea rezista foarte mult la congelator

| Zorn a răspuns:

Depinde, daca a trecut doar putin timp de la data expirarii sunt sanse ca acel aliment sa mai fie bun. Totusi, nu iti recomand sa risti. Sunt sanse sa nu patesti nimic, dar sunt si sanse sa ti se faca rau sau chiar sa ajungi pe la urgente. Si, din moment ce ai mancat carne care era expirata, vina va fi doar a ta, nu vei mai putea da vina pe producator sau altcineva, deoarece ai mancat carne expirata pe propria raspundere.

| RavenNymph a răspuns:

Dacă a trecut maxim o lună de când au expirat, da, riscurile nu ar fi prea mari. Însă, dacă a trecut mai mult nu-ți recomand.