| Tobessjd a întrebat:

Poți muri de la întreruperea bruscă a tratamentului antidepresiv? Mai multe informații, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice medicament provoacă modificări în metabolism.
Pe prospectul medicamentului pe care îl folosești sunt menționate reacțiile adverse, și modalitățile de întrerupere a tratamentului. De acolo poți afla informații pertinente.

| Simpatic a răspuns:

Nu se intrerupe brusc tratamentul cu antidepresive, nu vei muri dar vei avea niste stari foarte rele!
Din antidepresive se iese cu o schema recomandata de medicul care ti le-a recomandat si asta spre sfarsitul tratamentului.
Tratamentul cu antidepresive presupune o perioada de minim 6 luni, maxim 1 an sau putin mai mult in anumite cazuri.