| Scuturici a întrebat:

Poti purta lentile de contact daca ai strabism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mereualaturideel a răspuns:

Heylove struck
sincer nu stiu ce sa zic, eu am strabism si port lentile de contact si nu am nimic dar e bine sa consulti un medic deoarece si la strabism mai anuminte dioptri mai mari sau mai mici + sau - si nu pot da 100% un raspuns medical corect. Un control oftalmologic ar fi cel mai bine love struck Lentila de contact poate acţiona ca o barieră între mediu şi cornee. Există cazuri în care lentilele au prevenit rănirea corneei de către obiecte proiectate sau fluide caustice. În sport, lentilele elimină posibilitatea ruperii sau rănirii nasului de către rama de ochelari în cazul unui impact.
Comparativ cu ochelarii, lentilele de contact nu sunt afectate atunci când plouă, ninge sau în cazul condensului. Lentilele înlătură alte inconveniente ale ochelarilor: alunecarea de pe nas, presiunea asupra urechilor, nasului sau a temporalului. De asemenea, lentilele color sunt mai practice faţă de ochelarii de soare în cazul unor activităţi fizice mai deosebite.
Desigur, lentilele de contact nu sunt lipsite de dezavantaje: manevrare, program de purtare, sistem de întreţinere şi controale regulate pe care trebuie sa le efectuam la medicul oftalmolog. acum tu faci ce consideri ca e mai bine pentru tine si ce iti recomanda medicul bineinteles love struck vreau fundita daca iti place raspunsul meulove struck

3 răspunsuri:
| Bianca_4672 a răspuns:

Pai stai asa depinde la ce te referi. Vrei sa porti lentile in locul ochelarilor, sau vrei lentile pentru culoarea ochilor? Daca vrei in locul ochelarilor sigur trebuie sa consulti un doctor. Daca vrei pentru culoare la fel. Poate sa ii faca rau retinei. Deci ai mare grija! big hug Consulta un doctor!

| mereualaturideel a răspuns:

Heylove struck
sincer nu stiu ce sa zic , eu am strabism si port lentile de contact si nu am nimic dar e bine sa consulti un medic deoarece si la strabism mai anuminte dioptri mai mari sau mai mici + sau - si nu pot da 100% un raspuns medical corect. Un control oftalmologic ar fi cel mai bine love struck Lentila de contact poate acţiona ca o barieră între mediu şi cornee. Există cazuri în care lentilele au prevenit rănirea corneei de către obiecte proiectate sau fluide caustice. În sport, lentilele elimină posibilitatea ruperii sau rănirii nasului de către rama de ochelari în cazul unui impact.
Comparativ cu ochelarii, lentilele de contact nu sunt afectate atunci când plouă, ninge sau în cazul condensului. Lentilele înlătură alte inconveniente ale ochelarilor: alunecarea de pe nas, presiunea asupra urechilor, nasului sau a temporalului. De asemenea, lentilele color sunt mai practice faţă de ochelarii de soare în cazul unor activităţi fizice mai deosebite.
Desigur, lentilele de contact nu sunt lipsite de dezavantaje: manevrare, program de purtare, sistem de întreţinere şi controale regulate pe care trebuie sa le efectuam la medicul oftalmolog . acum tu faci ce consideri ca e mai bine pentru tine si ce iti recomanda medicul bineinteles love struck vreau fundita daca iti place raspunsul meulove struck

| Ionutelson a răspuns:

Poate introduce un efect prismatic nedorit, raspunsul este negativ din punctul acesta de vedere.