| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Poti sa ai strabism si miopie in acelasi timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, se poate.
Strabismul e o problema de orientare sau miscare a ochilor, daca vrei, deci mai mult o problema a musculaturii ochiilor, pe cand miopia e o problema cu proprietatile de lentila ale ochiului, deci pot sa se combine, una nu o exclude pe cealalta.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru CuriousStuff):

Stii care sunt semnele aparitiei miopiei? Am probleme de cateva zile cu ochii. Ma ustura tare cand citesc sau scriu, iar in unele momente nu pot sa focuseze.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Miopia e atunci cand nu vezi la distanta, deci daca ai probleme in a vedea numerele autobuzelor, sau nu vezi ce scriu profesorii la tabla, e cazul sa mergi la un control oftalmologic. Insa daca spui ca ai probleme cand citestii si scrii cel mai bine ar fi sa mergi la un control oricum, sa vezi de ce ai aceste probleme.

| Cinevacatoatalumea explică (pentru CuriousStuff):

Atunci presupun ca nu ar fi o schimbare prea mare. M-am nascut cu strabism si nu vad lucrurile de la departare fara ochelari.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Da, insa sunt tipuri diferite de ochelari. Pentru strabism sunt ochalari cu prisme, pentru miopie sunt ochelari cu dioptrii. Daca incepi sa nu mai vezi bine nici cu ochelarii tai trebuie sa mergi la medic.

5 răspunsuri:
| AnonimFaraPereche a răspuns:

Nu cred. Miopia se mai poate combina cu astigmatismul.