| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa te nasti cu un singur rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, poti sa te nasti cu tot felul de malformatii interne de care sa nu ai habar pana nu te imbolnavesti si ti se face o ecografie abdominala.

| drpopa a răspuns:

Da bineinteles ca se poate acesta poarta denumirea medicala de rinichi unic congenital incidenta acestei malformatii este de 1/1000. aceasta anomalie a fost corelata cu prezenta anumitor boli cardiace la mama sau cu consumul anumitor medicamente in timpul sarcinii. persoanele care prezinta aceasta malformatie pot duce o viata normala, insa este necesar consultul nefrologic din 3 in 3 luni ( evaluarea functiei renale), cele mai dese complicatii sunt infectiile urinare, pielonefritele, hidronefroza ( in cazul in care exista o malformatie si la nivelul cailor de colectare ale rinichiului respectiv), de asemenea pot exista malformatii si ale altor organe asociate cu acestea

| mihaa a răspuns:

Cunosc o persoana care s-a nascut cu 3 rinichii, acum d-zeu stie, se pare ca orice e posbil acum

| unicka a răspuns:

Da poti, cunosc o persoana care a nascut si are un singur rinichi

| eni a răspuns:

Da.Cunosc o persoana care s-a nascut cu un singur rinichi.Are14 ani si are o viata normala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu cunosc o persoana care s-a nascut cu 3 rinichi...si o duce bine...eu sunt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece am un rinichi unic congenital am si numai o trompa, am ramas insarcinata pe cale naturala dupa 6 ani de casnicie si fara tratament. Acum am o fetita frumoasa care nu are aceste probleme.

| Sasha_3991 a răspuns:

Nu

| ianina a răspuns:

Da, eu am 32 ani si am 2copii, an urma cu 10ani am fost diacnosticata cu rinichi unic congenital.

| Nanu_Ionela_Elena_1977 a răspuns:

Se poate si poti duce o viata normala.eu am un singur rinichi, am doi copii, iar tata avea trei.deci totul e posibil.