| sopranaCadaverica a întrebat:

Practic jogging-ul in aer liber. Ideea este ca ultima data cand am facut asta (prin ianuarie, temperatura afara era de 9 grade) am racit puternic in zona gatului. (nas, amigdale, laringe) Sunt o persoana sensibila.
Cum as putea sa ma protejez in timpul jogging-ului pentru a nu pati asta din nou?
Am incercat cu un fular peste nas dar e incomod.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă măștile pentru protecție respiratorie, tip scoică.
Ori, poți confecționa tu una, preferabil dintr-un fleece moale, decupezi mărimea dorită (18-20cm), surfilezi marginile materialului (dacă poți), iar la final atașezi două bucăți de elastic, care se prind dupa urechi. O ridici/cobori, la nevoie.
Iarna, e recomandat să porți mereu o căciulă pe cap și să nu alergi contra vântului.
Mie nu imi place să fac jogging. Mai bine aș urca un munte! happy

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

E clar, nu locuiești în zona mea laughing
Aici în ianuarie au fost -24° și vedeam oameni alergând prin parc în pantaloni de trening și o greaca de fâș ceva mai groasa.

| sopranaCadaverica explică (pentru Catrice):

Esti adorabila!
Ok, si unde e raspunsul (util) la intrebarea mea? big grin

| Catrice a răspuns:

Ideea e ca nu ești adaptat/a temperaturilor scăzute.
Încearcă sa alergi când e mai cald și eventual în jurul amiezii, când temperaturile sunt mai ridicate. Încearcă atunci când alergi sa nu alergi prea tare și sa nu inspiri prea mult aer rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigura ca respiri corect? Adicã sa inhalezi aerul pe nas si dai afara pe gura?
Durerea in gât poate aparea când tragi aerul pe gura.
Vezi pe net Diafragmic breathing (belly breatching)- incât sa tragi aerul cat mai jos in burta, nu in plamâni. Pune o mâna pe piept, una pe burta si respira trebuie sa se miste burta. Exerseaza cat mai des incât sa ai aer pentru mai multi pasi când alergi.
Asta stiu ca m-a ajutat pe mine sa scap de iritatii ale gâtului.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca la mine nu au fost ''iritatii ale gatului'', ci infectie, febra si tuse, ceea ce am mentionat in intrebare...
A contribuit si faptul ca am fost foarte transpirata si probabil ''m-a luat frigul''.
...Stiu sa respir corect pentru ca de un an alerg. si tot mi s-a intamplat sa racesc.

Eu am intrebat ceva de protectie. Asta ma interesa. Daca stie cineva…

| Antal12545 a răspuns:

Usor frate. La mine azi a fost un soare. Si un cer frumos, foarte cald. Deci cand vezi ca e frumos afara. Atunci sa mergi. Si mna. Intelegi tu happy acum bafta. Sper ca te am ajutat.

| sopranaCadaverica explică (pentru Antal12545):

Nu prea m-ai ajutat, eu am intrebat cum m-as putea proteja cand am chef sa alerg in frig. Dar ma rog...