| Andreea1095 a întrebat:

Prima menstruatie am avut-o la 14 ani. Pana la 18 a fost totul normal. Apoi in urma unei slabiri bruste(10 kg in 3 saptamani) m-am ales cu amenoree timp de 2 ani timp în care mi-a mai venit menstruația doar cu ajutorul anticoncepționalelor prescrise de ginecolog apoi mi-am schimbat ginecologul care mi-a recomandat ceva naturist și anume extract din mladita de
zmeur intre timp mi-am început viața sexuală și cam la 2 saptamani după asta mi-a revenit singura menstruația.De fix un an încoace vine singura, chiar regulat dar problema e ca tine doar 2 zile și sangerare putina. Credeți ca acest lucru se va modifica în timp, adică sa îmi tina ca înainte 4-5 zile? Exista șanse sa îmi fie afectata fertilitatea din aceasta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea ca ciclul sa tina 4-5 zile?
Cand este la fel de normal sa tina doar 2 zile?
Da, s epoate modifica in urma unor interventii majore in corpul tau. Schimbarile hormonale isi fac prezenta sub diverse forme.
Nu, fertilitatea nu-ti va fi afectata, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Lipsa menstruatiei ar fi un motiv mare d eingrijoarare, pentru ca lipsind menstra lipseste si ovulatia, deci, nu ai mai fii putut ramane insarcinata.
Dar, atata vreme cat ai ciclu menstrrual, ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri.

Eu am avut ciclul de 3-4 zile pana am nascut prima oara, si cu dureri destul de mari de burta, intotdeauna inainte de ciclu.
Dupa nasterea primului copilas, ciclul mi s-a modificat, doar 2 zile si fara pic de dureri. Noroc ca era regulat si stiam intotdeauna cand vine, ca sa ma pregatesc.