| Evelinmariaa a întrebat:

Primul contact sexual a fost la 20 de ani. Cât e "normal" sa întârzie menstruația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e o regulă, poate să nici nu-ți întârzie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e normal și nu are legătură. Decât sarcina.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Maxim vreo 12-13 luni... big grin

| Andreeush a răspuns:

Te-ai protejat?

| Bizon95 a răspuns:

Menstruatia si intarzierea menstruatiei nu are nici o legatura oarecare cu sex-ul

CU O SINGURA EXCEPTIE: sarcina (adica, daca ai ramas insarcinata)

si, DA, se poate sa ramai insarcinata de la absolut primul contact sexual, daca e neprotejat

deci, as merge cel putin la hypermarket si as lua un test de sarcina

| Daniel323 a răspuns:

Daca este fata pune-i Laruca
Daca este baiat Gligore

| Serpisorul a răspuns:

Nu stiu ce se spune "la carte", dar din experienta mea poate sa intarzie. Cel mai bine este sa faci un test de sarcina, dar trebuie sa te gandesti ca e posibil si sa iti intarzie. Cunosc persoane carora le-a intarziat si 3 saptamani dupa ce si-au inceput viata sexuala.
Inca o data, nu sunt doctor, deci cel mai bine faci un test de sarcina sa fi sigura. Dar sa ai in minte ca se poate sa iti intarzie din alte motive.