| anonim_4396 a întrebat:

Prin gândirea mea defectuoasă și gândurile negative, gândul că am o boală a ajuns să mă îmbolnăvească serios, de mă supără capul, amețesc, îmi e rău, îmi amortesc mâinile simt că lesin, mă simt rău în fiecare zi și am ajuns prin gândire să îmi induc simptomele, plus că medicii spun că nu am nimic grav. Credeți că se mai poate inversa procesul? Adică cum am folosit mintea și credința că am o boală și am ajuns să mă îmbolnăvesc să folosesc mintea și credința în scopul sănătății! Credeți că se poate? Țin să menționez că am încercat totul, dar nimic nu mă ajută. Asa este singura soluție, însă nu știu dacă este posibil să folosesc mintea și credința să îmi recapăt sănătatea pierdută! Care ar fi procesul? Dați-mi un sfat. Cum să procedez? Gândesc tot timpul negativ și zic că nu îmi mai revin ☹️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Kevinn2000 a răspuns:

Tu îţi induci asta. Relaxează-te. Dormi 7 ore pe noapte, e destul de important. Mănâncă mai sănătos, fă un sport, asta ar putea să te ajute mult. Din cauza gândurilor negative eşti în situaţia aceasta. Îţi păcăleşti subconştientul cred...
Să-ţi dau un exemplu: Dacă dai unui om un măr normal, iar după ce mănâncă jumătate din el tu îi zici că era otrăvit, dacă el chiar crede asta, se va tavali pe jos şi va ţipa şi va simţii nişte simptome ( nu toţi oamenii sunt păcăliţi, dar unii da ) Deci tu cred că îţi păcăleşti singur creierul. Nu te mai gândi la lucruri de genul, schimă-te. Gândeşte-te cum trăiesc alţi oameni diferiţi de tine, care nu se gândesc la probleme de genul. Încearcă să te gândeşti de ce nu ai putea fii ca ei şi cel mai probabil vei reuşi să scapi de aceste probleme. Timpul trece repede, trăieşte-ţi viaţa normal, aşa cum vrei tu. Nu mai lăsa gândurile negative să te distrugă, ştiu că poţi, nu este dificil.
Şi eu am probleme, ca de exemplu ticurile, am foarte multe ticuri. Dacă vreau, sunt 99% sigur că pot reuşi să scap de ele, dar momentan nu vreau, mă simt bine să am unele ticuri happy Ori mă păcălesc singur, nu ştiu, dar cred că voi scăpa de ele curând pentru că am ticuri de vreo 10 ani...
Multă sănătate şi gânduri bune.

| anonim_4396 explică (pentru Kevinn2000):

Îți mulțumesc mult! Mintea mea m-a distrus. Și nu, nu sunt nebun, mă simt foarte rău. Cu greu îmi desfășor activitățile, și nu mai pot. Am încercat totul, dar nimic nu merge. Am 22 de ani

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere! Mulți înainte, eu am 20 de ani. Nu e mare diferență happy
Poate te va ajuta dacă te vei gândi la universul acesta infinit și să te întrebi anumite lucruri, să te gândești la cum toți oamenii mor oricum. Totuși, îți recomand și un psiholog, poate te ajută el.
La psiholog nu se duc numai oamenii nebuni, stai liniștit. El dă sfaturi și oamenilor normali. Și tu nu pari nebun deloc.