| pumpkinky a întrebat:

Problema este in felul urmator: Dupa 3ani de relatie realizezi ca ai ajuns in depresie si nu stii de ce,te autoinvinovatesti de lucruri care oricum nu aveai cum sa le controlezi,regandesti toate situatiile din trecut incercand sa le gasesti o varianta mai buna in caz ca s-ar repeta din nou,ai impresia ca toata lumea comploteaza impotriva ta,te simti singur,nervos,agitat si iritat de aproape tot ce te inconjoara chiar daca e fiinta iubita.
Acum in cazul meu se aplica tot ce am spus mai sus si am impresia,convingerea mai bine zis ca cu mine e o problema destul de grava,sau ca ar fi chiar mai grav decat stiu eu, si sunt sigura ca prietenul meu tine legatura cu psihologul meu pe ascuns,sa nu stiu eu. Cand zic ca ei tin legatura ma refer in legatura cu mine,nu din alte motive,dar tot as vrea sa stiu. Simt ca totu se invarte in jurul meu,imi dau importanta mare(spune prietenul), am stari oscilante, uneori am impresia ca nu mai disting realitatea, ce e real si ce nu ...ma macina ganduri negative.
Nu mai suport sa nu stiu ce e de fapt cu mine.
Stau cu prietenul 24/24, cred ca imi monitorizeaza tot ce fac,ii da raportul psihologului meu, chiar ma macina f tare acest gand, e o convingere mai bine zis
. Oare sa am dreptate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Buna! Poate ca ai astfel de impresii deoarece stai in permanenta cu prietenul tău si nu comunicati îndeajuns încât să vă intelegeti. Tu ai nevoie de intimitate si in ceea ce priveste ședințele la psiholog,iti spun sigur că ai parte de ea caci psihologul nu are nevoie de spusele prietenului tau cata vreme vede cum gândești tu. Ii este inutil să ceară parerea altora vizavi de persoana ta. Este evident că tu ai impresia acum ca esti centrul universului. Deși asta poate părea Bine,are si efecte negative aducandu ti neliniște. Chiar dacă ar fi asa cum crezi,nefiind până la urma,prietenul acesta este alegerea vieții tale. La un moment Dat,ca eventual soț are dreptul si obligatia cel puțin morală de a te ajuta la nevoie. Nu are cum sa ti faca rau in felul asta. Dacă tu nu simti ca terapia pe care o urmezi are efect,poti schimba metodă sau terapeutul,dar nu pe astfel de convingeri,care sunt doar gânduri,asa cum ai spus si tu. Parerea mea este ca,dacă dupa atata timp te simti in nesiguranță fata de iubitul tau,ar fi cazul sa iei o pauza,cel putin pana vei fi bine tu cu tine,apoi in relație. Dacă tu consideri ca e o idee bună să rămâneți tot asa,atunci poate ca mai ai de așteptat până găsești calea de împăcare cu tine.
Depresia e oricum trecătoare de fiecare dată. Contactul cu realitatea nu l pierzi. E doar o iluzie. Dacă l ai pierde,n ai fi in viata. De aceea multi nebuni sunt închiși,pentru ca au impresia ca l pierd, deși nu se intampla. Cata vreme crezi ca l ai pierdut, lumea te va trata ca atare.
Nu cred ca ai nimic grav. Poate doar o lipsa de incredere in sine, usor rezolvabila cu puțin efort din partea ta, nu a altora. Ai grija de tine!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Săraca de tine?, chiar înțeleg prin ce treci. Chiar dacă simți tot ce simți nu poți să spui că a făcut ceva daca nu ai dovezi. Întreabă-l. Dacă știi că minte ori o face din dragoste ori pentru că nu te iubește și dacă îți spune că da poți să-i ceri explicații.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Vorbeste cu el despre asta, nu pare normal ce face si singura solutie pe care eu o gasesc este sa vorbesti cu el ca de la om la om

| Thedarklightofthemoon a răspuns:

Vorbeste cu el despre asta, mie nu mi se pare normal ce face si singura solutie pe care eu o gasesc este sa vorbesti cu el ca de la om la om