| cristi568 a întrebat:

Probleme cu ochelarii / miopie.

Am fost la un oftalmolog pentru consult sa vad ce dioptrii imi trebuie, nu mai purtasem ochelari.

A rezultat -0.25 -125 177 stang si -25 -50 175 drept. (daca stie cineva sa citeasca valorile)

Am facut ochelarii, ii port de o zi insa ma cam deranjeaza. In sensul ca daca ma uit pe monitor, vad ok, daca schimb brusc privirea, parca simt un disconfort, ameteala. Cand ii scot si ma uit in jur, parca vad mai bine fara ei insa cand citesc de pe monitor, parca vad mai bine cu ei.

Intrebarea mea e cat de severa este aceasta miopie, am 31 de ani.
Si daca e ceva in neregula cu ochelarii. Este normal sa simt acest diconfort? Pe strada o sa merg fara ei, vad destul de bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tisu a răspuns:

Inca nu te.ai obisnuit cu ochelarii. Daca acest lucru continua vorbeste cu medicul oftalmolog

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Dioptriile nu sunt foarte mari, insa fiind prima data cand porti ochelari o sadureze cateva zile pana te acomodezi. Daca inca mai ai acel disconfort, atunci mergi din nou la oftalmolog si vezi ce e de facut. Nu te lasa de purtat ochelarii deoarece vor evolua dioptriile...

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Ti-as sugera cu caldura sa mai consulti odata medicul oftalmolog. Nimeni nu este perfect. Medicina noastra chiar daca este avansata nu este impecabila.
SUCCES! SANATATE!