| Diamant_7101 a întrebat:

Proteinele ingrasa? Am auzit ca daca faci sport cresti in masa musculara dar daca nu faci sport cresti in greutate.Si e bine sa primesti proteine? Eu de exemplu vreau sa ma ingras putin.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FlaviuZz a răspuns:

Proteinele maresc masa musculara si te ajuta sa te refaci dupa antrenament...
Daca iei proteine, faci sport(sala) si dupa aia te lasi brusc o sa incepi sa te "desumfli"...adica muschii o sa inceapa sa se lase si asa o sa iei in greutate
Eu zic ca nu e foarte bine sa iei proteine deoarece nu sunt naturale si n fac bine la organism...mai bine mananci consistent alimente cu proteine inainte si dupa antrenament...
Proteinele sunt pentru culturisti... cei care vor sa aiba o musculatura impresionanta in timp cat mai scurt...

Daca vrei sa te ingrasi eu iti recomand sa cauti diete de ingrasare pe google...
Sper ca te-am lamuritwinking
Fundabig grin

| SlenderDevil a răspuns (pentru FlaviuZz):

Fratele meu a luat proteine in cand facea sala si in ziua de azi, dupa 3 ani, masa musculara este la fel de mare. Proteinele poti sa le iei si din mancare :carne etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FlaviuZz):

Serios? TE "desumfli"? Proteinele nu sunt naturale?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O sursă de proteine o găsești în carne, ouă, lactate, cereale.
O alimentație echilibrată și practicarea unui sport formează un corp frumos.
Acum depinde de înălțime și greutate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sault! Proteinele sunt caramizi pentru muschi! Un lucru extrem de important de stiut este faptul ca proteinele in exces nu se stocheaza in organism ci sunt eliminate prin fecale si urina. in schimb carbohidratii in exces sunt stocati in corp deci ei sunt cei care ingrasa! in concluzie daca faci sport si consumi proteine cresti masa musculara, daca nu faci sport si mananci multe proteine nu cresti masa musculara ci faci risipa de proteine.
Mai multe detalii pe www.suplimente-naturiste.com, sau pe mail calivitaro@yahoo.com, Cu respect instructor fitness Marius N

| furtunika23 a răspuns:

Pai eu stiu ca ingrasa proteinele, la cei care au si un program fizic adaptat transforma grasimea in muschi. Le folosesc cei care merg la salahappy. Sincer nu cred c e un mod grozav la care sa apelezi atunci cand vrei sa te ingrasihappy, mai bine ai merge la un nutritionost si el iti va da vitamine sau un program alimentar care te va ajuta sa pui ceva pe tine. happy Bafta!happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru furtunika23):

1. E imposibil ANATOMIC sa se transforme grasimea in muschi. O celula NU se transforma in alt tip de celula, cine iti zice asta e RETARDAT MINTAL.

2. Proteinele refac fibrele dupa antrenament, NU ingrasa, le confunzi cu carbohidratii.

| AndreyAndy a răspuns:

Buna, te sfatuiesc sa nu iei proteine, mananca alimente care contin proteine, cum ar fi alunele, au multe proteine, si fa putin sport si o sa ai un corp de invidiat.

| Dani_8199 a răspuns:

Lol, Flavius de cand proteinele nu sunt naturale? Habar n-ai despre ce vorbesti, iar fata spune mai corect la ce te referi, la suplimente sau la altele.