| SingleForOne a întrebat:

Psihologia este îndeajuns pentru a salva sănătatea mintală degradantă a unei persoane sau este / ar fi mai multă nevoie de filosofie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Dacă psihologia este de la Dumnezeu este bună. Pentru că și cel rău are psihologia lui care pare că este bună, dar de fapt este spre nenorocirea omului.
O psihologie contrară principiilor biblice face mai mult rău decât dacă nu ar fi fost folosită.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nici psihologia si nici filosofia nu ajuta, ci doar medicamentele prescrise de psihiatru.

| SingleForOne explică (pentru doctorandus):

Nu cred că ele ar rezolva problemele de existențialitate sau alte probleme pe care oamenii intelectuali și/sau înțelepți le întâlnesc.

| doctorandus a răspuns (pentru SingleForOne):

Vrei sa specifici in mod clar care e problema? Faci tot felul de aluzii, dar nu se intelege despre ce e vorba.

| anonimg a răspuns:

"Minte, caracter și personalitate" este o carte care face clar deosebire dintre bine și rău. În ea se găsesc lucruri și principii clare, biblice:
https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa

| Werrich a răspuns:

Karl Marx: "Filosofii nu au făcut decât sa critice lumea. Important este însă a o schimba".

| SingleForOne explică (pentru Werrich):

Continuă ideea, te rog. De ce Karl Marx, comunistul, totuși?

| Werrich a răspuns (pentru SingleForOne):

Pentru ca și comunistul Marx a fost filosof la rândul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident e nevoie de multe

| ZacheuN a răspuns:

Da, este mai multă nevoie de cunoașterea Scripturii lui Yașua Mesia, pentru a ne menține într-o bună stare mintală.