| Dvxy97rulov a întrebat:

Psihologii pot prescrie medicamente? (sau doar psihiatrii pot face asta?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Medicamentele sunt prescrise doar de catre medici. In cazul de fata, de catre psihiatri.
Psihologii fac terapii cu pacientii ( discutii ) dar nu prescriu si nici nu recomanda medicamente.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot doar recomanda, doar psihiatri pot prescrie.(Scuze ca am dat acelasi raspuns de 2 ori dar imi aparea "Raspunsul nu a putut fi postat", deci am trimis dupa un raspuns reformulat, va rog nu raportati).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologi pot doar recomanda, doar psihiatri pot prescrie.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Nu,doar psihiatrii pot prescrie, psihiatrii sunt specializati in psihologie, iar meseria de psiholog nu prea mai exista.

| Dvxy97rulov explică (pentru iInfinityDarkness):

Multumesc pentru raspunsuri tuturor.

| FastAndFurious a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Scrii ca sa nu fie foaia goala? exista psihologi peste tot, si la cabinete medicale, plus in fiecare scoala de exemplu.
Psihiatrii sunt specializati in psihiatrie ( o specialitate a medicinei ), care e altceva decat psihologia.

| ciotori a răspuns:

Psihiatrii pot prescrie!

| Mary1994 a răspuns:

Nu.Psihologii te ajuta doar atunci cand o o problema sentimentala.Psihiatrii in schimb nu stiu sigur pentru ca nu am avut deaface cu asa ceva dar in functie de problema cred ca daca te-ai duce si ai intreba pe cineva din domeniu te-ai ajuta mai mult sa afli un raspuns happy.