| WhatABeautifulDay a întrebat:

Psihologii te pot evalua pentru a vedea daca ai o boala mintala/tulburare de personalitate? Sau numai psihiatrii pot face asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Psihologul nu e medic. Psihiatrul este. Deci doar Psihiatrul poate face asta.
Psihologul e mai mult asa, cineva cu care sa vorbesti la o ceasca de ceai.
Psihiatrul iti poate da si medicatie, etc.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un diagnostic medical este pus de un medic.
Dta ai o îngrijorare personală legată de unele comportamente pe care le ai. Un diagnostic de boală mintală nu se dă ușor. Oricine, chiar și un om sănătos, poate avea momente ma dificile în viață, cum spune un prieten de-al meu- un băiat bun care avut o zi proastă și a făcut o prostie. Astfel, dacă Simți că ceva nu este în regulă cu dta în viața aceasta, poți să consulți un specialist.
În cel mai rău caz, poți păți ce am pățit eu o dată când l-am enervat pe psihiatrul meu, pe care îl utilizam ca pe o batistă de șters la ochi, că eram cam plângăcios.
- Mă, tu nu ești bolnav. Că dacă ai fi bolnav, te-aș putea trata cu șocuri electrice, cu calmante, cu sedatice, cu neuroleptice, cu psihoterapie, cu psihanaliză. Dar tu ești numai tâmpit, iar tâmpenia se vindecă numai cu lopată și cuie de sicriu.
Așa că, ce sfat mai bun ți-aș putea da, decât să mergi și tu la un specialist, în cel mai rău caz o să primești un răspuns ca mine, altceva nu poți păți nimic.
Iar dacă chiar ai nevoie de ajutor cu un sfat, te putem noi ajuta, prietenii TPU. UPT!

| Catrice a răspuns:

Dacă psihiatrul bănuiește ca ai ceva după ce discuta cu tine, te trimite la un psiholog care sa îți facă niște teste sa confirme.

| Bula a răspuns (pentru Catrice):

Este exact INVERS.

| Catrice a răspuns (pentru Bula):

Un psiholog nu-ți poate da tratament, doar diagnostic; când psihiatrului are diagnosticul atunci el îți dă tratament.

Ar fi invers în cazul în care prima întâlnire e cu psihologul, care în urma testelor efectuate te trimite la psihiatru.

| Bula a răspuns (pentru Catrice):

Psihologul NU DA TRATAMENT medical.
Doar psihiatrul are acest drept!

Psihologul face o evaluare si directionarea gandirii pacientului, prin discutii personale si teste.
Daca constata prezenta simptomelor unor probleme psihice, atunci poate trimite pacientul pentru tratament medicamentos la psihiatru.

| Catrice a răspuns (pentru Bula):

Și eu ce am spus?!?
Scuze dacă nu am fost destul de explicita.
Evident ca medicamentele pot fi prescrise doar de medici.
Am destulă experienta în domeniu ca sa știu cum sta treaba.

| BuLaNNNeL a răspuns:

O boala mintala e mult spus. Depresia, anxietatea, astea nu-s boli "reale". Oamenii cu boli mintale stau inchisi (sau cel putin asa ar fi normal). In primul rand trebuie sa faci diferenta dintre o faza proasta si starea ta de spirit. Eu, personal nu recomand psihologii fiindca nu sunt de ajutor. Ei vorbesc cu tine (asta poti face si cu parintii tai), iti spun ceea ce vrei sa auzi, te vei simti bine pe moment (10-30 de minute) dupa vei reveni la "ale tale" + ca iti mai ia si bani. Te poti duce la un psihiatru (nu esti nebun), asta e un doctor care are cunoștințele necesare sa prescrie medicatie (daca e nevoie) sau iti poti face o simpla analiza sa vezi cum stai cu psihicul. Iar specialistul va decide dacă chiar ai o problema sau e doar o faza proasta. Dar din cate am vazut pe net + cati pacienti vin zilnic la psihiatra unde ma duc eu, incep sa cred ca anxietatea si depresia ating cote alarmante.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Psihiatrul e medic, a facut 6 ani facultate si 4 ani rezidentiat (din cate stiu eu)
asa ca poate sa puna diagnostice, poate sa dea reteta de medicamente si poate sa cheme gorilele alea dragute in halate albe de la casa de nebuni

psihologul a facut 3 ani de scoala care nu e facultate
asa ca poate sa te ajute sa depasesti niste fobii, sa treci peste moartea cuiva drag sau ce alte probleme personale ai.

asadar, numai psihiatrii pot face o evaluare medicala!

| ancuta286 a răspuns:

Daca un psiholog vede ca esti suspect de boli mintale te trimite la un psihiatru pentru a fi clar

| monkhell a răspuns:

Pot deduce din comportamentul tau anumite probleme ca mai apoi sa te trimita mai departe