Întrebare recomandată | amPH a întrebat:

Purpura trombocitara idiopatica (imuna).

Problema mea incepe asa. La inceputul acestei luni (iunie) au inceput sa-mi apara pe piciorul stang si pe mana dreapta vanatai fara sa ma lovesc (pur si simplu ma trezeam asa... cu ele aparute); pe piept cateva pete micute de aproximativ de 1mm rosii. Am hotarat ca trebuie sa merg la medicul de familie, iar acesta mi-a sugerat sa fac urgent analize. In data de 05.06. 2013 (miercuri) am facut analize de sange la Institutul de Hematologie din Bucuresti. Vineri de dimineata (07.06.2013) am fost si am luat rezultatele, iar acestea erau catastrofale... Aveam 9.000 trombocite. Normal trebuiau sa fie intre 150.000 si 450.000. Doctorii de acolo mi-au zis ca trebuie sa merg de urgenta la un spital care are sectie de hematologie. Am mers la Spitalul Clinic Coltea, iar acolo am fost nevoit sa fiu internat.

Mi s-au pus zilnic cate doua perfuzii. Una la 06:00 dimineata care continea hemostatice, iar alta la ora 18:00 cu 3 fiole de Dexametazona 8 mg/2ml si Arnetin 50mg/2ml. Mi se lua sange in fiecare zi si numarul trombocitelor crestea.

Marti (11.06.2013) am fost externat cu 71.000 trombocite. Am avut de sustinut examenul oral la limba romana la BAC.

Am mers in fiecare dimineata si mi s-a recoltat sange si mi s-a facut tratamentul. Miercuri si Joi (12/13.06.2013) mi s-a facut perfuzie cu cate 2 fiole de Dexametazona 8 mg/2ml si Arnetin 50mg/2ml.

Numarul trombocitelor scadea. Ieri (vineri - 14.06. 2013) aveam 35.000 trombocite si medicii au hotarat sa-mi puna din nou cate 3 fiole de Dexametazona. Astazi (sambata - 15.06. 2013) am 26.000 trombocite. Perfuzia a fost tot cu 3 fiole.

Ieri si astazi am semnat pe propria raspundere ca nu vreau sa fiu internat, contrar avizului medical. Maine daca sunt tot mai scazute, ma voi interna.

Intrebarea mea este de ce scad asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Trombocitele sunt distruse in splina. Mecanismul de liza(distrugere) a trombocitelor este probabil imunologic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Purpura trombocitopenica imuna este un sindrom clinic datorat reducerii numarului de plachete (trombocite) circulante (situatie denumita "trombocitopenie") care se manifesta prin tendinta la sangerari, aparitia spontana a unor hematoame si echimoze (purpura) sau extravazarea hematiilor din capilare in tesutul subcutanat si in membranele mucoase (si aparitia vizibila a petesiilor).

Trombocitele pacientilor cu purpura trombocitopenica imuna sunt acoperite de anticorpi, ceea ce determina aparitia sechestrarii lor splenice si fagocitozei de catre macrofagele mononucleare. Aceste evenimente vor reduce semnificativ durata de viata a plachetelor circulante, in timp ce organismul nu este capabil sa creasca sinteza (in vederea acoperirii deficitului sangvin). Acesti doi factori (distructie si productie insuficienta) determina aparitia clinica a trombocitopeniei si a semnelor ei clinice.

Purpura trombocitopenica imuna mai este denumita si purpura idiopatica, deoarece cauza ei nu este deocamdata elucidata." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......imuna_6689

Vezi alte detalii la linkul anterior şi la linkul următor :
http://www.boli-medicina.com/......BM-COM.php

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ilie76 a răspuns:

Prietene nu vreau sa te inspaimant dar e destul de grav! trebuie sa te-ti de tratament si sa ti regim, sa ai grija sa nu te lovesti in nici un fel ca altfel trombocitele scad...Am trecut cu micutul meu prin asa ceva si crede-ma ca nu-mi mai doresc sa trec prin asa ceva, Dumnezeu sa iti ajute
Fa tratament cu fier si tine regim. fara sare si prajeli mananca frunte bogate in fier si vitamina c

| amPH explică (pentru ilie76):

Nu sunt inspaimantat... M-am internat ieri (duminica) la loc. Acum sunt in spital... Astazi am 20.000+ trombocite. Mi s-a schimbat medicamentul. Imi dau Solumedrol.