| inflicted a întrebat:

Puteți să îmi dați niste idei de mese sănătoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Paste integrale cu branza.
Pui cu orez.
Ton cu legume mexicane
Unt de arahide cu fructe.
Musli (ovaz, secara, fulgi de porumb, fructe confiate) cu lapte de tara.

| gabicoo a răspuns:

Masa de stejar. Poti pune pe ea si 200Kg fara probleme. Daca asta nu e "sanatoasa" atunci care?

| Bizon95 a răspuns:

Sigur, uite aici:
https://www.olx.ro/......c6BaV.html
sper sa te tina ani buni;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Piure de cartofi cu pui la cuptor și salată de varză cu morcovi;
Iaurt simplu/grecesc în care adaugi fructe de pădure;
Cod sau somon la grătar cu broccoli fiert și sos de soia,
Șaorma sănătoasă de casă cu multe legume și carne la grătar ( fără sosuri și cartofi prăjiți );
Supă cremă de legume cu crutoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masa din nuc și stejar. Cea mai sănătoasă pe care să mănânci.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Piept de pui la gratar + mazare si broccoli sotate cu piper si putin sos de rosii. Si o salata (salata verde/varza/spanac) cu lamaie.
Somon cu legume congelate mexicane sotate cu putin ulei de masline si condimente (daca vrei).
Orez fiert cu legume congelate si ton in bucati in suc propriu.
Spaghete integrale sau din grau dur cu usturoi, parmezan, frunze de rucola, masline si albus de ou fiert. Spaghetele cantarite crude ar trebui sa aiba 100 g, nu mai mult.
Spaghete peste care rastorni dintr-o cutie branza cu smantana slaba, piper, putina sare, cateva fasii de sunca slaba de curcan. Totul la rece, fara aragaz...
Mancare de fasole boabe cu legume, fara ceapa prajita, doar inabusita in apa.
Salata orientala cu cartof fiert, ou fiert, salata verde, masline, otet/lamaie, castraveti, ceapa.
Salata de varza cu piept de pui/cotlet de porc slab, morcov, telina, otet, piper.
Macrou cu cartof natur, marar si o salata de legume.
Supa de pui/legume cu taitei subtiri.
Eu am avut mesele astea la pranz de-a lungul vremii si am slabit si m-am mentinut destul de bine. happy Sunt si satioase.

| morfeo a răspuns:

Orez cu ton, Cartofi natur cu vita/pui, fructe, alune, migdale, mieji de floarea soarelui

| George12356456 a răspuns:

Salut! Nu îți dau mese sanatoase, in schimb îți pot spune că trebuie pe cat posibil sa elimini zahărul din alimentația ta.