| Lora_6439 a întrebat:

Recent am mers la doctor pentru ca sunt racita (tusesc si am nasul infundat) si pe langa alte medicamente (Tussin, Paracetamol, Redoxon) mi s-a prescris Doxiciclina, un antibiotic pe care abia a vrut farmacista sa mi-l dea. Toata lumea spune ca nu e bun, ca distruge flora intestinala si ca poate provoca infectii genitale. Am mers la farmacie si am luat niste Biotics dar mama tot nu imi da voie sa-l iau. Mentionez ca am varsta de 16 ani (fara o zi big grin ). Imi poate face chiar asa rau? Sa-l ia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisi dy a răspuns:

Pai daca ti l-a dat pe reteta, inseamna ca a auzit ceva la plamani care semnifica o posibila suprainfectare.Raceala asta e ...de mai multe feluri si chiar daca tu esti in stare sa -ti desfasori activitatea relativ normal, nu inseamna ca situatia poate ramane asa. Chiar se spune ca o pneumonie ( de exemplu ) debuteaza in context de " aparenta stare de sanatate ". Asa ca ...sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca de cateva zile nu l-ai luat si totusi raceala s-a ameliorat, atunci nu are nici un sens sa mai iei antibioticul. Nu e chiar atat de periculos, mai ales luat la indicatia medicului. Mai exagereaza oamenii.

luciana
| luciana a răspuns:

Importanta, este aceasta varsta minuntata ce o vei implini, draga mea. De aceea, vin in intampinarea ta urandu-ti din suflet, sa ai viata lunga si implinita, sa fii sanatoasa si sa ai parte de iubirea ce ne-o dorim si o visam cu totii! La multi si frumosi ani! iar in ceea ce priveste medicamentul prescris, ramane la aprecierea mamei tale daca si ce iti va da, oricum ea iti vrea binele, caci este mama ta. Lucien.

| EUSIATIT a răspuns:

Draga mea este adevarat ca acel antibiotic e ff puternic dar sa stii ca fara antibiotice nu ti va trece dar de preferat injectabil cpun asta pentru ca eu am patit o cu sotul meu care a luat o saptamana tot felul de pastile picaturi siropuri etc etc si pina la urma l am internat si i-a facut antibiotice deja boala se agravase si i-a facut celalexin si gentamicina deja din cauza tusei facuse o bronsita puternica.etratata.i grija si vezi ce faci sa dea domnu sa nu fie ceva rau dar fa ti simrf la plamini sanatate

| BUBULINA a răspuns:

Pai asa si este
nu's bune antibioticile
mai rau fac...
app la multi ani pentru mainetongue

| Lora_6439 explică:

Pot sa spun ca 2 dintre voi m-au determinat sa le iau... Iau Biotics cu 2 ore inainte si apoi iau Doxiciclina. Starea nu mi s-a ameliorat deloc. asa ca poate este mai bine sa le iau. Medicul mi-a prescris pentru 10 zile. daca imi trece mai devreme, sunt dispusa sa le las. Multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ia un pansament gastric: Omez (1/zi dimineața), Omeran (1/zi dimineața) și urmează tratamentul în tocmai.
Pa, pa.