| PumpkinDoll a întrebat:

Refluxul gastroesofagian trece cu acea dieta sau trebuie' sa tin dieta toata viata...sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dieta si tratamentul corect vor ameliora mult simptomele, putand apoi sa revii, de obicei, la un regim de viata normal, fara excese.

| RAY a răspuns:

Organismul are tendinta de a se autovindeca dar daca tu continui sa manci alimente care i fac rau, procesul de vindecare nu va putea fi realizat, personal consider ca fiecare om chiar si sanatos e ok sa mance ceea ce scrie acolo si sa evite ceea ce scrie aici https://totuldespreslabit.ro/reflux-gastroesofagian/

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

Văzusem la un sportiv de la noi; postase un paragraf dintr-o anumita carte de nutritie, în care autorul scria ca o mare parte din aceste boli, chiar si diabetul de tip 2 dispar in momentul in care iti scoti din alimentație carbohidratii simpli, albi. Paine, grâu, orezul simplu etc. Dacă vrei poti face un test macar de 2 săptămâni în care sursele tale de carbo sa fie: fructe si legume cât mai multe (kilograme/zi sau ma rog, depinde si de activitatea ta zilnică), cartofi dulci, orez brun. Consuma grasimi din peste (poti alege si suplimentul de la farmacie, pastilele alea cu ulei de peste) si vezi cum te simti.

| PumpkinDoll explică (pentru BuLaNNNeL):

O sa incerc

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Sanatate si tine minte: nu dispera, fără negativism. Totul pleaca din "procesor", gândește pozitiv, fii optimist.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns (pentru DracuIa):

Asta e lege! Activitate cât mai muta, stai doar când dormi. Ce te tine din a face ceva? Mâncarea reala oricum nu exista, totul e chimic sau modificat genetic, deci = aproape 0. Prin sport, punând inima, miocardul si grupele musculare la treaba doar iti ajuți organismul sa mai faca un hop in aceasta cursă.

| AlexSalling a răspuns:

Nu prea trece. Iti trebuie si medicamentatie pe langa dieta, deci, doar cu dieta, nu.

| Victoria18 a răspuns:

Trece cu dietă stricta tinuta pe o anumita perioada. Nu mai asculta ce zic astia aici. Daca Dumnezeu te vrea, iti pune si mana la loc. Daca intelegi ce vreau sa zic.

| PumpkinDoll explică (pentru Victoria18):

Fara ''GOD'' in discutia asta, pls

| Harley18 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci fructele in coaja doar decojite.
Vorbeste cu doctorul tau ce poti manca, vezi ce alimente iti priesc.