| Username1 a întrebat:

Remedii (naturale de preferat) pentru a preveni sau scapa de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| chupachups1234 a răspuns:

Ia-ti apa termala. Eu mi-am luat sambata, e de la avene si m-am dat cu ea de atunci in fiecare dimineata si seara dupa ce ma spalam bine pe fata. E foarte foarte buna. Am dat pe ea 30 de lei, are 150 ml. Cam mult ce-i drept, dar merita.
Ai putea sa te dai pe fata si cu ceai de musetel, dar eu iti recomand totusi apa termala. happy

| RoxanaR a răspuns:

Salut, eu folosesc clean & clear.sa sti ca ma ajuta, acum depinde foarte mult de ten.si sapunul dove e foarte bun, iti face fata fina.incearca sa te speli des pe fata. Sau ai putea merge la un dermatolog.fiecare are tenul diferit, un dermatolog ti-ar putea recomanda ceva.

| TeodoraG a răspuns:

De cand imi apar cosuri eu ma dau cu bitter suedez si peste o saptamana sau doua imi trec. Daca nu poti sa il faci tu cred ca este bine sa il cauti la plafar. Totusi iti dau reteta.
Plantele folosite sunt urmatoarele:
- 30 gr aloe (frunze)
- 10 gr rasina de brad
- 5 gr sofran (radacina) sau stanjenel (radacina)
- 10 gr salcam (flori)
- 10 gr dafin (frunze) sau scortisoara pisata
- 20 gr frasin (frunze)
- 10 gr fenicul sau anason
- 20 gr troscot sau radacina de rubarba
- 20 gr gentiana (sau 50 gr pelin si 5 gr anghinare)
- 10 gr scaiete (radacina)
- 10 gr angelica
- 20 gr ienupar (boabe pisate)
- 20 gr soc
- 30 gr tintaura
- 20 gr tataneasa
- 20 gr rostopasca
- 20 gr salvie
- 20 gr odolean
- 20 gr coriandru
- 20 gr anghinare
- 30 gr galbenele
- 30 gr sunatoare
- 25 gr ciubotica cucului
- 30 gr urzica
- 30 gr pufulita cu flori mici
- 30 gr coada calului
- 30 gr coada soricelului
- 30 gr unguras
- 25 gr traista ciobanului
- 25 gr vasc
- 30 gr pedicuta
- 25 gr osul iepurelui
- 30 gr cimbru
- 30 gr patlagina

Acest amestec se pune in 3 litri de alcool de 38-40°; se amesteca de doua ori/ zi si se lasa la macerat 14 zile, dupa care se strecoara prin tifon si se toarna in sticle mici de culoare inchisa. Sticlutele umplute sa nu stea la lumina mare.
SA TE DAI IN FIECARE SEARA SI DIMINEATA PE LA COSURI SI VEI VEDEA REZULTATUL.

| doctoressa a răspuns:

Cateva remedii naturiste pentru cosuri gasiti aici http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-cosuri-0