| Motivation2020 a întrebat:

Remediu natural sau chirurgical pentru o Rinita cronica polipoasa?

Ps. Doctorul a zis ca pana la 35 de ani, o sa tot mai am interventii chirurgicale. Dupa se vor reduce, aparitia polipilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Pai daca ai RMN-ul si/sau radiografia poti vedea acolo daca ai polipii mai dezvoltati sau nu. Polipi toti avem, crestem odata cu ei, unele persoane pot trai o viata intreaga fara probleme, altele de la nastere au probleme respiratorii de la ei.
Mergi cu rezultatele la un alt doctor.
De obicei la o astfel de rinita exista un risc ridicat de infectie a sinusurilor si dat in sinuzita cronica, care ne-tratata corespunzator da in probleme serioase de sanatate. De aia sfatul meu e sa intrebi si alti medici pana te poti decide ce merge mai bine tratament ne-invaziv in continuare sau operatie. Iti pot recomanda doar medici in Germania din pacate, nu in Romania.

2 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Cel mai bine, mergi la consult si la alt doctor. Daca ai radiografiile sau CT-ul pentru zona asta sa le arati.
E vorba despre operatie, te sfatuiesc sa cauti inca un consult specializat daca nu esti multumit/a de discutia cu medicul respectiv.

| Motivation2020 explică (pentru Dandinelle):

Ar fi bine, dar la cine ca uni zic ca nu am polipii...e de rasul curcilor

| Dandinelle a răspuns (pentru Motivation2020):

Pai daca ai RMN-ul si/sau radiografia poti vedea acolo daca ai polipii mai dezvoltati sau nu. Polipi toti avem, crestem odata cu ei, unele persoane pot trai o viata intreaga fara probleme, altele de la nastere au probleme respiratorii de la ei.
Mergi cu rezultatele la un alt doctor.
De obicei la o astfel de rinita exista un risc ridicat de infectie a sinusurilor si dat in sinuzita cronica, care ne-tratata corespunzator da in probleme serioase de sanatate. De aia sfatul meu e sa intrebi si alti medici pana te poti decide ce merge mai bine tratament ne-invaziv in continuare sau operatie. Iti pot recomanda doar medici in Germania din pacate, nu in Romania.